1 Tlak advokátské komory

Právnická škola miliardáře Kurky přišla na Slovensku o akreditaci

NOVÉ

Soukromá Panevropská vysoká škola (PEVŠ), která sídlí v Bratislavě a má pobočky také v Česku, nesmí přijímat nové studenty na svoji právnickou fakultu. Slovenský ministr školství Juraj Draxler v úterý pozastavil škole pravomoc k udělování bakalářského a magisterského titulu.

Zastavení akreditace vyvolal hlavně tlak České advokátní komory, která odmítala přijímat absolventy PEVŠ mezi koncipienty a nechtěla je připouštět k advokátským zkouškám. Předsedou správní rady školy je ostravský miliardář Miroslav Kurka, spolumajitel a šéf holdingu Prosperita.

Slovenská akreditační komise podle ministerstva zjistila, že fakulta poskytovala studijní programy na místech, na které se nevztahovala akreditace a pozměnila obsah studijního programu. „Pokud škola situaci napraví, může teoreticky ještě v létě obnovit přijímací zkoušky a začít semestr ve standardním režimu. Přijímání studentů by však v této chvíli bylo protizákonné,“ oznámilo ministerstvo.

Pozastavení akreditace se týká denního i externího studia. Studenti, kteří byli přijati před zastavením akreditace, mohou studium řádně dokončit.

PEVŠ nabízí výuku práva kromě Bratislavy také v takzvaných konzultačních střediscích v Praze, Brně, Ostravě a Žilině. České advokátní komoře vadilo, že se na těchto pobočkách vyučuje české, nikoli slovenské právo. „Nechceme studentům vytvářet překážky v uplatnění, ale u některých škol máme pochybnosti o kvalitě výuky. Vadí nám také, že pobočky nemají akreditaci k výuce českého práva,“ zdůraznila už dříve mluvčí komory Iva Chaloupková.

Vedení školy v reakci uvedlo, že už požadovaná opatření přijalo a požádalo o obnovení akreditace, aby mohla přijmout studenty do prvního ročníku ještě v akademickém roce 2015/2016. Jaká opatření přijala, ale škola neupřesnila. Podle informací deníku ECHO24.cz ze slovenského ministerstva školství bude muset PEVŠ výuku na českých pobočkách výrazně omezit.

Škola začínala v roce 2004 s názvem Bratislavská vysoká škola práva. Studenty lákala zejména na možnost externího studia práva, roční školné začínalo na částce v přepočtu kolem 50 tisíc korun. Nejznámější tváří školy je bývalý slovenský premiér a křesťanskodemokratický politik Ján Čarnogurský, který PEVŠ založil se dvěma ruskými podnikateli.

Postupně škola k právům přidala také fakulty ekonomie, informatiky, masmédií a psychologie. V posledních letech se ale dostala do finančních problémů. Ty nakonec na konci loňského roku vedly k majetkovému vstupu rodiny Kurkových, do jejichž holdingu v Česku patří tři desítky podniků, například výrobce pracovních oděvů Tradetex.

Čtěte také: Studenti turboškoly UJAK hrozí žalobami. Lžou o nás, tvrdí


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.