Policie prověřovala prodej bytů na Praze 1, zastupitel Skála je ve vazbě

Rezignace zastupitele

Policie prověřovala prodej bytů na Praze 1, zastupitel Skála je ve vazběAKTUALIZOVÁNO
Úřad městské části Prahy 1 Foto:

Reprofoto: youtube / praha1tv

2
Domov

lsren Echo24

Předseda Finančního výboru Prahy 1 Martin Skála (ODS) je od minulého čtvrtka ve vazbě. Policie ho zadržela poté, co v úterý prověřovala na úřadě Prahy 1 informace ohledně privatizace městských bytů. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) zabavila dokumenty a zasahovala i u Skály doma a na chatě. Skála se kvůli tomu rozhodl rezignovat jak na funkci zastupitele Prahy 1, tak i na členství v ODS.

„Osoba Martin Skála byla 2. března ve čtvrtek vzata do vazby. Důvodem vazby je obava, že osoba může opakovat trestnou činnost, pro niž je stíhána,“ potvrdila informaci o zadržení Martina Skály mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. O jakou trestnou činnost se přesně jedná, mluvčí dále neupřesnila. Bude tak moci učinit až bude sepsán protokol o zatčení a rozhodnutí, což by mělo podle jejích slov být nejdříve v úterý.

Policisté v sídle úřadu prověřovali řadu materiálů vztahujících se k hospodaření této části Prahy. Na úřadu strávili sběrem důkazů několik hodin. Mluvčí Krajského ředitelství hl. města Prahy Andrea Zoulová již dříve odmítla, že by šlo o razii. „Na městské části jsme byli kvůli úkonům z dřívějšího prověřování ohledně městských bytů a jejich privatizace. Rozhodně jsme tam nepečetili nějaké kanceláře nebo někoho obviňovali,“ uvedla pro Echo24 Zoulová.

Skála v zastupitelstvu i v ODS skončil

Sám Martin Skála se na základě podezření a vzetí do vazby rozhodl podle předsedy pražského regionálního sdružení ODS Filipa Humplíka v ODS skončit. V pondělí mu toto rozhodnutí zaslal dopisem. Složit měl podle Humplíka i funkci zastupitele na Praze 1.

To že Skála podal rezignaci na post zastupitele i na veškeré členství ve výborech Prahy 1 v pondělí odpoledne pro Echo24 potvrdil i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). „Patrně protože, jak víme z doslechu, byl obviněn a byl zadržen policí ČR. Nicméně je to věcí strany ODS a zodpovědnost by za něj měla nést jeho mateřská strana,“ uvedl pro Echo24 Lomecký.

Policisté podle Lomeckého do úřadu přišli minulý týden v úterý v 8 hodin ráno. „Šli do jeho kanceláře pro vydání písemností a dokumentů. Prováděli běžné úkony se zajištěním v jeho kanceláři. Podobně podle mých informací zasahovali v jeho firmách, na chatě i doma,“ pokračoval pro Echo24 Lomecký.

Dále vyvrátil spekulace o tom, že by byl někdo jiný ze zastupitelů, radních či zaměstnanců Úřad městské části Praha 1 zadržen. Všichni se totiž podle něj zúčastnili středečního zastupitelstva.

Jsme rád, že to takhle dopadlo, říká Humplík

Humplík dále doufá, že podezření, které na bývalého zastupitele ukazují, se ukáží jako nepravdivá. „Věříme, že tento přístup umožní nezávislé a ničím neovlivňované vyšetření vznesených podezření,“ uvedl pro Echo24. Jaká podezření měl na mysli, ale nespecifikoval. „Jsem rád že to takto dopadlo, jak ze strany ODS, tak ze strany Martina Skály,“ dodal Humplík.

Martin Skála se do zastupitelstva městské části dostal po rezignaci Jaroslavy Janderové v roce 2014, která je stále předsedkyní oblastního sdružení ODS v Praze 1. Ta rezignovala po třech dnech od konání voleb. Skála se poté stal předsedou finančního výboru, členem Komise pro výchovu a vzdělávání nebo členem Komise obecního majetku.

Čtěte také:

Praha 1 změní od října systém parkovacích zón. Nutná bude registrace

Pražskou ODS povede do voleb Černochová, Klaus třetí