Záhadná smrt Putinova poradce. Time spekuluje, že byl informátorem FBI
Záhadná smrt
FBI vyšetřovala bývalého Putinova propagandistu Michaila Lesina kvůli podezření z korupce a praní špinavých peněz už od roku 2014. Washingtonská policie minulý týden oznámila, že vlivný Rus nezemřel na infarkt, jak bylo původně ohlášeno, ale po úderu do hlavy. Přestože byl Lesin předmětem vyšetřování, mohl na rozdíl od jiných sankcemi stižených Rusů do USA volně jezdit. Magazín Time spekuluje, že podnikatel mohl být americkým informátorem.
„Proč ruská ambasáda chce, aby všichni uvěřili, že to byl infarkt?“ ptal se loni v listopadu několik dní po Lesinově náhlé smrti ve washingtonském hotelu na svém Facebooku Alfred Koch, někdejší ruský vicepremiér z éry Borise Jelcina. Před několika dny zveřejnila americká policie zprávu, že někdejší spoluzakladatel ruské propagandistické televize RT Lesin zemřel na následky rány do hlavy. Zranění měl také na krku, končetinách a dalších částech těla.
FBI oznámila, že Lesinovy aktivity vyšetřuje už od předloňského roku. Podnětem byl dopis republikánského senátora Rogera Wickera na ministerstvo spravedlnosti, který žádal o prošetření Rusových společností registrovaných na britských Panenských ostrovech. Přesto na rozdíl od majetků mnohých lidí blízkých Kremlu nebyly Lesinovy účty po loňské anexi Krymu obstaveny a sedmapadesátiletý Moskvan mohl dál využívat rodinné nemovitosti v Beverly Hills.
Měl informace jako málokdo
Podle magazínu Time lidé v jeho okolí začali spekulovat, že Lesin se stal výměnou za přivření očí nad jeho aktivitami informátorem FBI a stopy vedoucí k objasnění jeho smrti mohou vést do Kremlu. „Možná měl někdo strach, že Lesin začne na FBI mluvit výměnou za zastavení vyšetřování proti němu?“ napsal na sociální síti Alfred Koch.
Někdejší Putinův image maker Lesin nedávno tvrdil, že firmy nepatří jemu, ale jeho dětem. Lesinův syn Anton, který stejně jako jeho sestra studoval od raných gymnaziálních let ve Švýcarsku, působí jako filmový producent v Hollywoodu a podílel se na filmech, v nichž hráli Brad Pitt nebo Robert De Niro.
Lesin mohl být pro americké vyšetřovatele i tajné služby velmi cenný tím, že měl přehled o napojení Putinových lidí na zahraniční společnosti. Donedávna měl v okruhu těchto postav celkem výsadní postavení. Když sloužil jako poradce v Kremlu, odmítl se vzdát svých firem, jak to po svých lidech žádal Putin, a musel z oficiálních státních služeb odejít. Nicméně mu bylo v roce 2013 nabídnuto lukrativní místo ředitele ve společnosti Gazprom Media. Nepotkal ho tak třeba osud Vladimira Jakunina, šéfa ruských železnic, který musel odstoupit poté, co vyšlo najevo, že jeho syn požádal o britské občanství.
Tetování na ruce
Lesin, který získal náklonnost Putina, když po jeho nástupu organizoval nepřátelské převzetí hlavních ruských televizních stanic, byl od mládí považován za neřízenou střelu. Kvůli hádkám byl údajně vyloučen z Komsomolu i vysoké ekonomické školy, a během vojny na konci 70. let se prý odvelení do bojů v Angole vyhnul jen tím, že si na ruku krátce předtím nechal vytetovat své jméno a datum narození. Rusové v Africe tehdy prováděli tajné operace podobně jako nedávno na Ukrajině a údaje na případném mrtvém těle vojáka mohly být důkazem proti nim.
V posledním rozhovoru, který Lesin poskytl před svou smrtí, prohlásil, že vyšetřování proti němu zorganizovali jeho nepřátele. Když se ho novinář zeptal, jestli myslí lidi z Ruska, Lesin řekl. „Je jich hodně. Tady i tam.“