Další zářez finančního žraloka Křetínského

Přilákal solidního investora

Další zářez finančního žraloka Křetínského
Daniel Křetínský Foto: Foto: EPH
Ekonomika

Tomáš Pergler

Dříve se jim kvůli jejich dravosti v 90. letech říkalo finanční žraloci, oni přitom byli na toto označení čím dál víc alergičtí. Majitelé skupin jako PPF, J&T, Penta, KKCG, CPI či dříve Motoinvest a konec konců i Agrofert si s přibývajícími léty a růstem jejich impérií snaží získat pověst vážených kapitalistů. Dbají na svoji image, zakládají nadace, instituty, stavějí velké realitní projekty, případně se snaží namluvit národu, že očistí politiku od korupce.

Existuje však jeden druh „nezávislého“ uznání, kterým se zatím nemohli pochlubit – renomovaným investorem ze západního světa. Když pomineme několikaleté manželství Petra Kellnera a italské pojišťovací legendy Generali, tak první, kteří takový odznak solidnosti získají, budou většinoví vlastníci skupiny EPH Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Podle informací webu ihned.cz prodá EPH zhruba 15 procent své infrastrukturní divize EPIF nikoli veřejným úpisem na burze, ale přímo jedné z největších australských investičních skupině Macquarie. Holding vedený Křetínským tyto informace zatím nepotvrdil, vyjádřit se chce až po uzavření kontraktu.

Křetínského orientace na západního investora kontrastuje s prodeji některých českých aktiv zájemcům z Číny, kteří jsou více či méně propletení s tamním komunistický režimem a jejichž angažmá vzbuzuje obavy z možného prosazování politických zájmů. Jméno australské investiční skupiny zní ve srovnání s tím mnohem lépe.

Spojení se skupinou sílící v Sydney přinese Křetínskému a Tkáčovi nejen renomé, ale také miliardy potřebné pro vyplacení menšinových spoluvlastníků EPH a navíc posílí jeho pozici na evropském energetickém trhu. Macquarie se totiž zaměřuje na energetická aktiva a usiloval také o německé uhelné doly a elektrárny Vattenfall, které nedávno získal právě EPH s podporou PPF.

Potvrdilo se, že oznámení o tzv. IPO bylo hlavně nátlakovým prostředkem, aby Australané přihodili. Pro pražskou burzu je to možná smutná zpráva, pro Křetínského naopak další zářez poté, co se jeho skupina po vlně akvizic stala jedním z vůdčích energetických hráčů ve střední Evropě. Po vyplacení menšinových vlastníků budou moci majitelé EPH nabídnout investorům i balík v této mateřské entitě.

Nutno dodat, že jiní miliardáři včetně Andreje Babiše nejspíš o menšinové podílníky ze západu tolik nestojí, protože se nechtějí s nikým dělit, respektive odkrývat svoje impéria.

Čtěte také: Investujte s Křetínským