Rusové poprvé zaútočili v Sýrii. Ale na koho?

Byl cílem náletu Islámský stát?

Rusové poprvé zaútočili v Sýrii. Ale na koho?AKTUALIZOVÁNO
Ruský vojenský letoun Su-34 Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruské letouny provedly nálet na syrské cíle a stalo se tak vůbec poprvé od začátku války. Není ale jasné, na koho zaútočily. Zatímco Rusové hovoří o bombardování Islámského státu, USA to zpochybňují. Zásah mířil na provincie Hamá, Homs a Latákíja. Cílem jsou podle Rusů vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a komunikační sítě. Washington by byl podle ministra zahraničí Kerryho hluboce znepokojen, pokud by Rusko podnikalo letecké údery v místech, kde IS nepůsobí.

Tvrzením ruského ministerstva obrany ohledně cíle útoku nevěří ani Francie. Podle francouzského diplomatického zdroje mířil zásah na umírněnou opozici proti režimu Bašára Asada a ne na pozice Islámského státu. Zdroj, který si nepřál být jmenován, sdělil agentuře Reuters, že pokud jsou útoky namířeny na oblast města Homs, pak cílem není IS, ale jiné opoziční skupiny.

To samé potvrzuje také mapa ze srpna 2015, podle které ovládá zmíněné oblasti částečně Asadův režim a částečně syrští rebelové. Ti bojují proti vládě syrského vůdce Asada i proti Islámskému státu. Tyto skutečnosti naznačují, že cílem ruské intervence je hlavně podpora Asadova režimu než boj proti IS.

Podle americké televize CNN se nacházejí čtyři ruské bojové letouny Su-34 na základně v syrském městě Látákíja a je zde zároveň připraveno kolem šesti set ruských vojáků. Zdroj ze syrských bezpečnostních sil agentuře AFP řekl, že bombardování se po boku Rusů účastní rovněž syrská armáda. O pomoc hlavu Ruské federace požádal syrský prezident Bašár Asad, s nímž má Putin dobré vztahy.

Nicméně Putin uvedl, že se Rusko nemíní pohroužit do konfliktu „bezhlavě“. Naše akce se budou odehrávat v přísně zadaném rámci,“ řekl s tím, že „podpora syrské armády se bude uskutečňovat ze vzduchu, bez účasti v pozemních operacích“. „Tato podpora bude časově omezena po dobu útočných operací syrské armády,“ dodal prezident.

Zásah podpořil ve středu ruský parlament na návrh prezidenta Vladimira Putina. Následně ruská strana informovala o chystané operaci všechny své „partnery“, jak uvedla hlava státu, a vyzvala USA a jejich spojence, aby vyklidili vzdušný prostor nad Sýrií.

Washington něco takového ale odmítl. Americké ministerstvo zahraničí si postěžovalo, že se k nim informace dostala pouhou hodinu před útokem. Úřad také uvedl, že útoky USA a mezinárodní koalice na IS budou pokračovat podle plánu a ruský krok na tom nic nemění. Ministr John Kerry ale později na půdě OSN prohlásil, že pokud budou útoky namířeny proti IS a Al-Káidě, uvítají je. Hluboké nespokojení by u nich však vyvolaly letecké údery Ruska na místa, kde IS nepůsobí.

Ruská hlava státu už tento týden při setkání se svým americkým protějškem Barackem Obamou zmínila, že se podobnému zásahu „nebrání“. Během setkání obou prezidentů při příležitostí Valného shromáždění OSN v New Yorku ale Putin zopakoval, že považuje za klíč k řešení syrské krize prezidenta Bašára Asada. Právě v tomto bodě se Obamou neshodli.

Čtěte také: Ruský parlament schválil použití vojenské síly v Sýrii

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články