Ekologická katastrofa ve Vietnamu, ocelárna otrávila kilometry pobřeží

Prodávají se toxické ryby

Ekologická katastrofa ve Vietnamu, ocelárna otrávila kilometry pobřežíNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Tuny mrtvých ryb a ptáků, nemocné děti i dospělí, prchající turisté – to jsou důsledky ekologické katastrofy, která v posledních týdnech postihla Vietnam. Vietnamská pobočka tchajwanské ocelárny Formosa totiž podle místních vypouští do moře tuny vysoce jedovatých chemikálií a zamořila už kolem 300 kilometrů vietnamského pobřeží. Rybáři a další lidé proti firmě v neděli protestovali, vietnamská vláda však veškeré demonstrace tvrdě potlačuje. Firma nařčení odmítá.

V průběhu dubna začalo moře ve Vietnamu postupně vydávat miliony mrtvých ryb, škeblí a sem tam vyplavila i velrybu. Umírají i ptáci, kteří ryby loví. Za masivním úhynem zvířat stojí podle vlády toxické látky, které se v moři nachází, nespecifikovala však zdroj zamoření. Komunistická vláda zatím nechce zveřejnit výsledky rozborů vody a její vlažná reakce na přírodní katastrofu rozzlobila obyčejné Vietnamce.

Ti podle televize BBC viní tchajwanskou ocelárnu Formosa, že vypouští odpadní látky do moře. Několik potápěčů se dokonce k výpusti potrubí ocelárny ponořilo, valilo se z ní prý velké množství zapáchající žluté tekutiny. Přestože potrubí existuje už dva roky, do provozu bylo uvedeno až na konci letošního března.

Podle vietnamského listu Giao Thông dovezla Formosa až 297 tun chemikálií na vyčištění výpustní trubky. Přestože v takovém případě má firma ohlašovací povinnost, zaměstnanci tak neučinili. Ředitel vietnamské pobočky společnosti Formosa řekl lidem: „Musíte si vybrat – buď budete mít ryby nebo ocelárnu. Nemůžete mít obojí.“ Výrok vyvolal velkou vlnu odporu na sociálních sítích, na Twitteru se zprávy šíří pod hashtagem #toichonca nebo #Ichoosefish, neboli „vybírám si rybu“. Ředitel byl po nešťastném výroku odvolán a společnost se za něj omluvila. Podíl na katastrofě však nechce potvrdit.

V Hanoji a v Ho Či Minově městě proběhlo v posledních týdnech už několik demonstrací proti ocelárně. Vláda však proti demonstracím vždy zasáhla a došlo i k zatýkání. Symbolem posledního nedělního protestu se na Den matek stala žena s dítětem, kterou zranili policisté. Protestující Vu Quan řekl listu Los Angeles Times, že vláda pravděpodobně spolupracuje s Formosou na ututlání katastrofy. „Myslím si, že vládu to nezajímá. Takže musíme jednat sami,“ dodal Vu Quan.

Toxické ryby

Ryby byly vyplavené i na známých plážích, které jsou oblíbené u turistů. Ti se nyní těmto místům vyhýbají, což je další ranou pro místní obchodníky. Někteří prodejci však k věci přistupují jinak, chodí po pláži a otrávené ryby sbírají do chladících boxů, zřejmě je chtějí dál prodávat. V posledních dnech byla povolána armáda, která pomáhá pláže uklízet a ryby likvidovat.

Otrava zasáhla 300 kilometrů pobřeží, které vedou podél čtyř vietnamských provincií. Devadesátimilionová země je na rybolovu závislá a ryby jsou běžnou součástí vietnamského jídelníčku. Otrávené ryby však působí vážné zdravotní potíže.

„Moje rodina se rozhodla ryby nekupovat,“ řekla prodavačka oblečení z Ho Či Minova města Le Ngoc Bich pro Los Angeles Times. „Nejvíce trpí rybáři. Všichni jsme ale nervózní, protože nevíme, co je bezpečné jíst,“ dodala. Například jednu ze základních přísad vietnamské kuchyně – rybí omáčku – Vietnamci nyní skupují ve velkém. Bojí se, že ty nové se budou vyrábět z toxických ryb.

Občanské sdružení Van Lang, které sídlí v Praze a upozorňuje na porušování lidských práv ve Vietnamu, v minulých týdnech v Praze demonstrovalo za záchranu jihočínského moře. V pondělí plánuje předat petici vietnamskému velvyslanectví v Praze. Vládu žádá, aby začala katastrofu transparentně řešit.

Čtěte také: Změna ve Vietnamu? Jen divadlo a boj o moc, míní disidenti v Česku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články