Zelení se spojí se Změnou Jana Korytáře a tradiční témata zamlčí

Nový program strany Zelených

Zelení se spojí se Změnou Jana Korytáře a tradiční témata zamlčíNOVÉ
předseda strany zelených Matěj Stropnický Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov

voš Echo24

Strana zelených se pro podzimní sněmovní volby spojí s hnutím Změna Jana Korytáře. Obě strany se na tom dohodly tento týden. Změna dodá své osobnosti na kandidátní listiny ve většině krajích.

Novou éru podle šéfa Zelených Matěje Stropnického představuje spojení s hnutím Změna: „Zelení půjdou do voleb jednotnější než v minulosti. Spojení se Změnou Jana Korytáře je důkazem toho, že jsme překonali rozpory, které nás v minulosti brzdily,” řekl předseda Zelených.

Ke spojení se vyjádřil i šéf hnutí Změna a bývalý krajský předseda Strany zelených Jan Korytář: “Zelení s Matějem Stropnickým byli pro Změnu přirozeným partnerem pro spojení do sněmovních voleb. Zelenou politiku oba vnímáme velice podobně,” uvedl Jan Korytář.

Změna je české politické hnutí, které založil Jan Korytář v roce 2012, poté co vystoupil ze Strany zelených. Korytář je exprimátor a současný první náměstek primátora Liberce. V roce 2016 kandidoval neúspěšně do Senátu. Se ziskem 10,94 % hlasů skončil na 3. místě.

Zelení přišli nedávno s novým volebním programem. Pochopili, že jestli chtějí ve volbách uspět, musí se vzdát kontroverzních a menšinových témat. „Shodli jsme se na tom, že ve volebním programu nebudou tři témata: gender, squatting a migrace,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda strany Matěj Stropnický. „Pokud se chceme dostat do sněmovny, musíme řešit věci, které řeší většina veřejnosti. Čili o squattingu česká veřejnost od strany zelených do voleb neuslyší,“ dodává předseda strany.

Podle Stropnického podobná témata zbytečně odvádějí pozornost od ochrany životního prostředí. Zelení slibují snížení daní nebo dotace firmám, které přinesou do výroby inovace. Naopak firmy, které znečišťují životní prostředí, by měly pocítit větší daňovou zátěž.

Čtěte také: Volební průzkum CVVM: výrazně vede ANO, pravice však posiluje