2 Rozhovor se Ziauddinem Sardarem

Potíráme terorismus a jeho tvůrce podporujeme. Saúdy

TÝDENÍK ECHO

Témata: , ,

Do Evropy přichází historicky nevídaná migrační vlna, migranti jsou většinou muslimové. V nejistotě, jak ta vlna Evropu změní, poněkud zapadá spor o to, co přesně bylo jejím spouštěčem a co se vlastně v islámském světě poslední roky a desetiletí děje. Některé hlasy dávají vinu nečinnosti amerického prezidenta Baracka Obamy tváří v tvář masakrům v Sýrii, některé jeho předchůdci Georgi Bushovi za invazi do Iráku. Britský intelektuál, znalec islámu, „skeptický muslim,“ spisovatel a vydavatel Ziauddin Sardar jde při rozplétání kořenů mnohem dál. „Na jedné straně potíráme terorismus a fanatismus, na druhé straně podporujeme přesně ty, kdo tyto fanatiky vůbec stvořili, totiž Saúdskou Arábii,“ říká v rozhovoru pro Týdeník Echo.

Po masakru v Paříži se s novou silou ozývá otázka: Ohrožuje faktický volný vstup z jihovýchodu, který se otevřel letos v létě, Evropu?

Myslím, že když se začneme dívat na všechny migranty podezřívavě, taktika Islámského státu zvítězila. Ale samozřejmě je třeba si být vědom toho, že IS zneužívá migrační vlny, kterou z velké míry sám stvořil. A nepochybuji, že se bude snažit vysílat sebevražedné atentátníky převlečené za utečence. Potřebujeme daleko přísnější kontroly, abychom vychytali potenciální teroristy a zajistili, že se do Evropy nedostanou.

Co je podle vás hlavní spouštěč dnešního chaosu na Blízkém a Středním východě? Islámský stát v Iráku a rok 2013? Arabské jaro a rok 2011? Druhá válka v Zálivu a rok 2003?

Šel bych ještě hlouběji proti proudu času, minimálně o pětadvacet roků, k první válce v Zálivu a roku 1990. Představte si Irák jako papiňák, hrnec, v němž vedle sebe koexistují různá napětí, ale na hrnci je poklop. Válka v Zálivu v letech 1990 a 1991 ten poklop odstranila a všechny kmenové i náboženské třenice se najednou dostaly na povrch.

Ale tehdy Saddám Husajn zůstal u moci, Američani jen osvobodili Kuvajt, a nepokračovali do Iráku – právě proto, aby tu zem nedestabilizovali.

Rok 1990 je důležitý proto, že tehdy přestal být Saddám Husajn naším diktátorem. Do té doby Západ hrál v podpoře Saddáma Husajna důležitou roli. V tom roce se ze Saddáma stal diktátor s vlastní hlavou, který začal ohrožovat ostatní státy v Zálivu. První válka v Zálivu nastartovala destabilizaci Iráku, druhá válka v Zálivu dokončila dílo. A pak jsme v Bagdádu, do čela velmi různorodé společnosti, instalovali Málikího, s představou, že on dokáže všechny různé frakce sjednotit. Bohužel on místo toho coby šíita začal utiskovat sunnity.

Celý rozhovor najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo, buď v jeho tištěné, anebo zde v digitální verzi.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.