Kampaň ve Francii okamžitě začala: Všichni proti Le Penové

Volby ve Francii

Kampaň ve Francii okamžitě začala: Všichni proti Le PenovéON-LINE 6
Svět

nel Echo24

Ve Francii skončilo první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodlo o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupili do druhého kola. Podle prvních výsledků do druhého kola postoupí Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Volby probíhaly za výjimečného stavu, při přetrvávající hrozbě teroristických útoků. Na bezpečnost dohlížely desítky tisíc policistů a vojáků.

Podle dosavadních výsledků vede v prvním kole prezidentských voleb Marine Le Penová, která získala zhruba 24 procent hlasů. Do druhého kola volby by s ní postoupil Emanuel Macron, kterému dosavadní výsledky přisuzují přibližně 22 procent. Jedná se však o neúplné údaje, které se mohou s dalšími sčítanými okrsky ještě měnit, a to spíše ve prospěch Macrona.

Sledujeme on-line

 

23:04 Stovky mladých demonstrantů se dnes večer na vyhlašování výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb sešly v Paříži na náměstí Bastily. Propukly potyčky s policií, která nasadila i slzný plyn. Podle agentur DPA a AFP byly dva lidé zraněni a tři osoby byly zadrženy. Napětí  prudce vzrostlo, když se těžkooděnci pokoušeli vyklidit schodiště před operní budovou. Někteří protestující byli zakuklení a oděni do černého. Podle informací DPA měli někteří lidé po použití slzného plynu opuchlé oči. Demonstranti poničili také několik autobusových zastávek a převraceli popelnice. Jeden z organizátorů do tlampače vyzval celý svět k demonstraci „proti Marine a proti Macronovi“.

22:27 Francouzští politici zprava i zleva jdou proti Le Penové
Prezidentští kandidáti a další představitelé tradičních demokratických politických stran ve Francii houfně vyslovují podporu dnešnímu vítězi prvního kola francouzských prezidentských voleb Emmanuelu Macronovi. Vyzývají k jeho podpoře ve druhém kole, kam postoupil společně s kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou.

22:22 V druhém kole jasné zvítězí Macron, ukazují průzkumy
Agentura Ipos provedla už v neděli večer předběžný průzkum výsledků druhého kola prezidentských voleb. V tom by měl jasně zvítězit Emanuel Macron, který by získal 62 procent hlasů. Marine Le Penová by oslovila pouze 38 procent voličů. Společnost Harris Interactive přinesla podobné výsledky, pro Macrona by hlasovalo 64 procent lidí, Le Penovou by volilo 36 procent Francouzů.

22:17 Macron poděkoval příznivcům
Emanuel Macron při své projevu k příznivcům ocenil zejména vysokou volební účast, která ho vynesla do druhého kola prezidentských voleb. „Tento večer bych chtěl pozdravit všechny kandidáty, kteří se zúčastnili prvního kola,“ obrátil se ke svým soupeřům. Fillonovi s Hamonem pak poděkoval za vyjádřenou podporu.
„Nikdy nezapomenu na tu vůli všech z vás, kteří mě podporovali,“ prohlásil dále Macron. „Musíme pokračovat a jít dál až do konce. Nikdy se nesmíme vzdát,“ upozornil před nadcházejícím druhým kolem voleb.

22:01 Mélenchon odmítl podpořit ostatní
Jean-Luc Mélenchon, kterému dosavadní výsledky přisuzují porážku v prvním kole prezidentských voleb odmítl ve svém veřejném projevu podpořit jednoho z prozatím vedoucí dvojice Emanuel Macron a Marine Le Pen. Mélenchom navíc nechtěl uznat dosavadní výsledky, podle něj je stále třeba počkat na oficiální výsledky zejména z velkých měst.

21:55 Německý ministr zahraničí si je jistý výhrou Macrona
Sigmar Gabriel, německý ministr zahraničí, si je prý po oznámení výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb jistý, že příštím prezidentem se stane Emanuel Macron. „Samozřejmě, že jsem šťastný… Jsem šťastný, že Emanule Macron bude příštím francouzským prezidentem,“ uvedl na svém twitteru.

21:42 Na náměstí Bastily propukly nepokoje
Stovky mladých demonstrantů se dnes večer na vyhlašování výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb sešly v Paříži na náměstí Bastily. Zjevně krajně levicově orientovaní protestující a antifašisté hodlají uspořádat „noc barikád“. Propukly potyčky s policií, informovala televize BFM TV. Podle agentury AFP byly tři osoby zadrženy.

21:20 Z Bruselu zní podpora pro Macrona
Jednoznačnou podporu z Bruselu zatím slyší Emmanuel Macron. Jasně se pro něj vyslovil například hlavní vyjednavač EU pro brexit a bývalý eurokomisař z Francie Michel Barnier. Barnier na twitteru Macrona označil za patriota a Evropana. „Francie musí zůstat evropskou,“ poznamenal s tím, že před druhým kolem v něj má plnou důvěru.
Také eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky a bývalý francouzský socialistický politik Pierre Moscovici v neděli v podvečer po vyhlášení prvních odhadů výsledků Macrona jednoznačně podpořil. Devětatřicetiletý centristický politik podle něj nyní „nese barvy“ všech demokratů a proevropanů. „Žádný hlas by neměl vyjít nadarmo. Můj dostane,“ zdůraznil Moscovici.
Macrona podpořil také Belgičan Guy Verhofstadt, lídr liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu s tím, že ve druhém kole je třeba hlasovat pro Francii „tolerantní, ambiciozní a evropskou“.

21:13 Komunistická strana vyzývá k volbě někdejšího bankéře Emmanuela Macrona

21:06 Le Penová: Bude to historické. Přineseme politice novou tvář

Marine Le Penová měla proslov, kde vyjádřila vděčnost svým voličům. „Musíme mít pevné hranice, které budou chránit naše zaměstnání, naše hranice, naši kulturu,“ řekla. „Jsem kandidátka lidu,“ dodala Le Penová s tím, že apeluje ve jménu jednoty a vzestupu Francie na lidi, aby jí ve druhém kole voleb vyjádřili podporu.

21:01 Reuters: Odhady výsledků voleb ve Francii poslaly euro vzhůru
Údaje agentury Reuters před otevřením devizového trhu v Asii signalizují nárůst eura vůči dolaru na čtyřtýdenní maximum 1,09 USD z pátečního závěru 1,0726 USD. Jednotná evropská měna tak reaguje na odhady výsledků prvního kola.

20:58 Socialista Hamon vyzval pro podporu Macrona
Kandidát tradiční francouzské Socialistické strany Benoit Hamon vyzval voliče, aby ve druhém kole prezidentských voleb podpořili centristu Emmanuela Macrona.

20:52 Po průběžných výsledcích voleb musí v pařížských ulicích zasahovat policie
Po zveřejnění průběžných výsledků prvního kola dochází v pařížských ulicích ke střetům mezi odpůrci a příznivci Marine Le Penové. Na místě musí zasahovat policie.

20:45 Francois Fillon varoval před Národní frontou a vyzval své voliče, aby ve druhém kole volili Macrona. Uznal tak svoji porážku.

20:41 Valls: Volte Macrona!
Bývalý premiér Manuel Valls na Twitteru vyzval voliče, aby ve druhém kole vyjádřili podporu Emmanuelu Macronovi.

20:26 Místopředseda Národní fronty vyzývá stoupence Fillona, aby volili Le Penovou
Místopředseda Národní fronty Florian Philippot vyzval všechny voliče, včetně stoupenců Francoise Fillona, aby ve druhém kole podpořili Marine Le Penovou.

20:21 Sobotka: Vítězství Macrona je dobrou zprávou pro Francii, Česko i Evropu
Odhadované vítězství centristického kandidáta Emmanuela Macrona v prvním kole francouzských prezidentských voleb je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dobrou zprávou pro Francii, Česko i Evropu. Sobotka to dnes napsal na twitteru. „Tak to by byla dobrá zpráva:) Pro Francii, Česko i Evropu…,“ napsal Sobotka.

20:19 Oslavy v táboře Macron
V táboru Emmanuela Macrona se začalo po zveřejnění průběžných výsledků bouřlivě slavit.

20:07 Průběžný rozdíl o dvě procenta
Průběžné výsledky se posouvají směrem k Emmanuelu Macronovi. Momentálně má 23,7%, zatímco Le Penová 21,7 %. Jean – Luc Mélenchon a Francois Fillon mají shodně po 19 procentech.

20:01 První odhady: Macron a Le Penová jsou vyrovnaní
Na základě prvních výsledků mají Emmanuel Macron a Marine Le Penová shodně 23% hlasů

20:00 Uzavření všech volební místností

19:50 Voleb se zúčastnilo 80% voličů
Podle francouzského deníku Le Figaro se letošních prezidentských voleb zúčastnilo 80% voličů.

19:15 Odhady belgického veřejnoprávního rozhlasu: Macron 26%, Le Penová 23%
Podle průzkumu belgického veřejnoprávního rozhlasu a televize RTBF do druhého kola postoupí s 26 procenty Emmanuel Macron a Marine Le Penová s 23%. Jean – Luc Mélenchon podle odhadu získá 21% a Francois Fillon 17%.

19:00 Většina volebních místností se uzavřela
Ve většině oblastech se volební místnosti uzavřely, v některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00. Až poté budou známy první odhady.

18:36 Stovky novinářů čekají na Le Penovou
Stovky novinářů se shromáždily v Hénin – Beaumont, baště šéfky Národní fronty Marine Le Penové. Budou zde čekat na její projev po zveřejnění výsledků.

18:24 Le Penová je stále nejcitovanější kandidátkou na sociálních sítích
Podle platformy Visibrain je Marine Le Penová i po dalších třech hodinách nejcitovanější kandidátkou na sociálních sítích. Citovalo ji 29,3 % příspěvků, Jeana-Luce Mélenchona 18,3 %, Emmanuela Macrona 17,5 % a Francoise Fillona 17%.

17:58 Bezpečnostní kontroly novinářů
Novináři v jednotlivých volebních štábech jsou podrobeni bezpečnostní kontrole. Před vchodem do budov musí projít bezpečnostním zařízením a jsou prohledávání.

17:33 Tajné služby se obávají násilných protestů
Zpravodajské služby se obávají, že po hlasování dojde k násilným střetům, zvlášť, pokud by do druhého kola postoupila Marine Le Penová nebo Jean-Luc Mélenchon, uvedl deník Le Parisien.

17:08 Volební účast je přes 69%
Podle údajů ministerstva vnitra je volební účast do 17 hodin 69, 42%, což je o něco málo méně než při předchozí prezidentské volbě v roce 2012, kdy se v prvním kole touto dobou dosáhlo volební účasti 70,59%.

17:00 „Velmi zajímavé volby,“ řekl Trump
Americký prezident Donald Trump se na Twitteru vyjádřil k prezidentským volbám. „Ve francii se momentálně konají velmi zajímavé volby,“ uvedl Trump.

16:44 Francouzská ambasáda v Londýně odsuzuje údajné falešné zprávy o dlouhých frontách
Francouzské velvyslanectví v Londýně trvá na tom, že čekací doba do volebních místností je nejvýše hodinu a půl a říká, že lidé, kteří tvrdí opak, akorát odradí ostatní voliče od hlasování. Někteří Francouzi v Londýně totiž na sociálních sítích sdíleli příspěvky, kde popisovali, jak musí čekat i tři hodiny, než se k volební urně dostanou. Sdílené fotografie aspoň z dopoledne ale svědčí o opravdu dlouhých frontách.

16:10 Volební místnosti ve tmě
Ve volební místnosti ve městě Annonay na jihovýchodě Francie byl hodinový výpadek elektrického proudu. Podle regionálních novin k výpadku došlo kvůli požáru v nedaleké budově.

16:02 Podle belgické televize do druhého kola postoupí Macron s 24% a Le Penová s 22%
Podle průzkumu, který byl v poledne prováděn pro belgickou televizi RTBF, by do druhého kola prezidentských voleb měl postoupit Emmanuel Macron s 24% a Marine Le Penová s 22%.

15:58 Povolební večer budou všichni kandidáti trávit v Paříži. Kromě Le Penové
Kromě kandidátky Marine Le Penové, která povolební večer stráví ve svém štábu v Hénin–Beaumont na severu země, budou večer všichni kandidáti v Paříži.

15:40 Analytici: Vítězství Le Penové by mohlo zasáhnout evropské akcie
„Pokud by se do (prezidentského) úřadu dostala Le Penová, mělo by to na (finanční trhy) větší vliv než Trump či brexit,“ uvedl podle listu analytik Paul Griffiths ze společnosti First State Investments s odkazem na loňské zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států a odhlasování odchodu Británie z Evropské unie. „Zpochybnilo by to samotnou existenci eura,“ dodal. Hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody‘s Investors Service Dietmar Hornung již v lednu varoval, že samotný postup Le Penové do druhého kola voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie.

15:29 „S hlasováním problémy nejsou, největší fronty jsou v Montréalu,“ zní z francouzského ministerstva zahraničí

Ministerstvo zahraničních věcí, které organizuje volby francouzských voličů v zahraničí, uvedlo, že vysoká návštěvnost volebních místností po celém světě doposud nezpůsobila žádné závažné problémy. „V hlasování tam nejsou žádné velké problémy, i když je pravda, že se sem tam tvoří fronty,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že nejdelší čekání se týká voličů v Montréalu v Kanadě.

15:13 Švýcarsko je připraveno řešit vliv francouzských voleb na frank

Švýcarská centrální banka (SNB) je připravena podniknout kroky ke zmírnění tlaku na růst švýcarského franku, který by mohl pramenit z výsledku francouzských prezidentských voleb. Uvedl to šéf SNB Thomas Jordan v rozhovoru pro televizi Bloomberg TV. „Doufáme, že dokáže zvítězit rozumný kandidát,“ uvedl Jordan. „Nemůžeme však vyloučit, že nastane větší tlak na švýcarský frank,“ dodal.

14:57 Profesionální fotograf byl zatčen. Společnost zuří na Facebooku
V souvislosti s fotografováním militantního hnutí FEMEN, jehož členky polonahé protestovaly proti straně Le Penové Národní frontě, byl v Hénin – Beaumont zatčen i profesionální fotograf Jacob Khrist. Na Facebooku se společnost, ve které fotograf pracuje, vyjádřila, že byl zatčen násilím, a událost označila za nepřijatelnou. „I po několika telefonátech není možné se o jeho stavu dozvědět více,“ píší v příspěvku.

L‘ambiance monte chez Emmanuel Macron

L‘ambiance est fébrile Porte de Versailles à quelques minutes des résultats. La foule, environ 300 personnes, agite des drapeaux dès que la télévision montre une image de leur favori. Nabil Lissilaa,32 ans est tout sourire. Danseur et aussi expert en marketing de réseaux, c‘est en allant donner une conférence sur développement personnel pour les partisans d‘en marche qu‘il a été convaincu par Emmanuel Macron. „Je l‘ai trouvé très poli, beaucoup de tact. il représente l‘évolution du pays, entrepreneuriat. Dès que je l‘ai vu, j‘étais sûr qu‘il serait président, a 70 %. Et puis, il ajoute : j‘ai aimé son côté développement personnel, a l‘américaine“. Cela montre qu‘on a tous la réussite en nous.
14:32 Dlouhé fronty také v Dublinu, Madridu nebo Tel Avivu
Velké množství Francouzů žijících v zahraničí jde dnes volit. Aby se ale k volebním urnám dostali, musí vystát dlouhé fronty a vydržet několikahodinové čekání.
14:25 Třetí nejlepší volební účast za posledních 40 let
Podle oficiálních údajů během prvního kola letošních prezidentských voleb hlasuje rekordní počet voličů. Překonaly je jen volby z let 1974 a 2007, kdy se volební účast vyšplhala přes 30%.
14:04 Marine Le Penová je nejcitovanější kandidátka na sociálních sítích
Podle platformy Visibran je Le Penová za poslední dvě hodiny nejcitovanější kandidátkou na sociálních sítích. Citovalo ji přibližně 28 % příspěvků ohledně dnešních voleb. Na druhém místě je Emmanuel Macron s asi 20 procenty, dále Francois Fillon s 19 % a Jean-Luc Mélenchons s asi 17 %.
13:10 Evakuace v New Yorku kvůli nahlášené bombě
Francouzský konzulát v New Yorku musel evakuovat lidi z volebních místností kvůli nahlášené bombě. Hlasování bylo přerušeno.
12:43 V Besansonu policie našla v kradeném autě pušku. Volební místnosti byly uzavřeny
Ve městě Besanson musely být uzavřeny dvě volební místnosti. Tamní úřady nahlásily nález pušky v kradeném autě, které stálo před vchodem do budovy, kam lidé chodí volit. Neznámý pár opustil auto značky Peugeot kolem jedenácté hodiny dopoledne a utekl. Policie vyšetřuje, zda událost souvisí s volbami. „Je to běžný případ, žádný teroristický čin,“ vysvětlil starosta Jean-Louis Fousseret. Hlasování už je obnoveno.
12:25 Odhlasováno má i Jean-Luc Mélenchon
Poslední ze čtyř hlavních favoritů dnešního kola prezidentských voleb trockista Mélenchon hlasoval v desátém pařížském okrsku.
12:04 Polední volební účast byla přes 28%
Podle ministerstva vnitra byla v poledne volební účast přes 28,54 %. Číslo je velice podobné prezidentským volbám před pěti lety, kdy rovněž v prvním kole byla volební účast ve stejný čas 28,29%.
11:59 Evakuace volební místnosti v Doubs
Volební místnost v Doubs byla evakuována, protože před místností se údajně nacházelo ukradené vozidlo se spuštěným motorem. Bezpečnostní síly volební místnost okamžitě evakuovaly a prohledávají vozidlo.
11:52 Volil Francois Fillon
Jeden z favoritů republikán Francois Fillon hodil svůj hlas do volební urny ve svém volebním obvodu v Paříži. Pravicovému kandidátovi přisuzují průzkumy 19 až 21 procent, těsně za Marine Le Penovou.
11:50 Policie zatkla polonahé členky militantního hnutí
V blízkosti volební místnosti v Hénin – Beaumont, kde hlasovala kadidátka Marine Le Penová, zatkla policie polonahé členky militantního hnutí FEMEN. Členky blokovaly příjezd k volební místnosti a protestovaly proti Národní frotě Le Penové.
11:39 Hlasoval bývalý prezident Nicolas Sarkozy
Bývalý prezident Sarkozy vhodil do volební urny na radnici šestnáctého okrsku Paříže svůj hlas.
11:34 V Londýně je o volby velký zájem
Francouzští voliči v Londýně musí být trpěliví, protože před volebními místnostmi se tvoří až několikasetmetrové fronty.
11:30 Ve volebních místnostech v zámoří chybí plakáty Le Penové
Marine Le Penová je jediná kandidátka, jejíž plakát chybí ve volebních místnostech v zámoří. Francouzský konzulát v New Yorku vysvětlil, že plakát, který dodala kandidátka Le Penová, byl větší než ostatní, a tak ho nemohli použít.
11:20 Čekání na první čísla voleb
Nyní se s napětím čeká na oznámení, jaká je volební účast, což bude mít vliv na výsledky především nejmladšího z kandidátů Macrona, který nemá stabilní voličskou základnu a který se hodně opírá o hlasy nejmladších voličů.
10:45 V hlasování následovala kandidátka Národní fronty Marine Le Penová ve své baště Hénin-Beaumont, rovněž na severu země, kde s přehledem zvítězila ve všech posledních volbách.
10:30 Jeden z favoritů levicový centrista Emmanuel Macron odhlasoval v Touguet na severu Francie
Macron hlasoval u severofrancouzského města Calais, kde má svou druhou rezidenci. Spolu s ním hlasovala i jeho o 24 let starší manželka Brigitte, a to v místnosti, kde před více než deseti lety měli svatbu.
10:10 Svůj hlas vhodil do volební urny prezident Francois Hollande ve svém volebním obvodu v Tulle.
8:00 Ve Francii se otevřely volební místnosti.

Francouzské úřady přichystaly přísná bezpečnostní opatření, která umocnil čtvrteční útok na policisty v Paříži. Na klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 000 policistů a 7000 vojáků.