Kauza Nagyová: Nečasova žena jen s podmínkou. Stíhání Pohůnka zastaveno
Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o všech čtyřech obžalovaných v kauze zneužití vojenského zpravodajství Janou Nečasovou (dříve Nagyovou). Soud zrušil obžalobu Jana Pohůnka, případy bývalých šéfů rozvědky Ondřeje Páleníka a Milana Kovandy postoupil k řešení ministerstvu obrany a u Nečasové rozhodl o odsouzení trestním příkazem. Dostala roční podmíněný trest. Žalobci proti rozhodnutí podají odpor.
„V případu jsou čtyři obžalovaní a rozhodnutí v pátek padla u všech čtyř. Jednou šlo o odsouzení trestním příkazem, jednou o zastavení stíhání a dvakrát o postoupení jinému orgánu než je Obvodní soud pro Prahu 1,“ prozradila deníku ECHO24.cz mluvčí soudu Alena Novotná. Postoupení jinam podle expertů na justici často znamená, že se věc neřeší jako trestný čin, ale jako přestupek. Toto rozhodnutí se týká bývalých šéfů rozvědky Ondřeje Páleníka a Milana Kovandy – ty by mělo došetřit ministerstvo obrany.
Odsouzena byla Jana Nečasová. Dostala roční podmínku s odkladem na čtyři roky a zároveň nesmí působit ve státní správě.
Rozhodnutí soudu je nepravomocné. A vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan už se nechal slyšet, že žalobci proti rozhodnutí podají odpor. „Hlavnímu líčení tak neunikneme,“ předesílá Páleníkův advokát Tomáš Sokol.
Ištvan: Soud nám dal za pravdu
Obžalobu soud zrušil u Jana Pohůnka. Jako první o tom informovala Česká televize. Pohůnek byl obžalován za zneužití pravomoci úřední osoby a přečin při správě cizího majetku. Podle soudu jeho jednání není trestným činem. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nejdříve odmítl rozhodnutí komentovat.
„My o žádném takovém rozhodnutí nevíme. Očekávám ale, že když bylo doručeno obžalovaným, dorazí dnes do datové schránky i nám. Poté se k tomu vyjádříme,“ řekl Ištvan serveru ECHO24.cz. Po seznámení s rozhodnutím soudu už byl ve vysílání ČT sdílnější. „Máme tu jeden trestní příkaz, takže došlo k trestnému činu. Soud nejméně v jednom případě nám dal za pravdu,“ prohlásil. Rozhodnutí bude přesto rozporovat.
„Zvažujeme další právní kroky. Nevylučujeme, že budeme žádat odškodnění,“ řekl pro Českou televizi Pohůnkův advokát Michal Hráský.
„Rozhodnutí soudu musíme všichni respektovat. Soud má určitě plné právo, aby se k této věci vyjádřil,” okomentoval pondělní informace premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Já k tomu nemohu říci žádné jiné podrobnosti. Je to věc, která se dotýkala fungování vlády Petra Nečase před nějakou dobou a jsem rád, že současná vláda takovéto problémy nemá,” dodal.
Zpravodajec Pohůnek čelil spolu s bývalými šéfy rozvědky Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou obžalobě za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pro někdejší šéfku kabinetu a nynější manželku premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou údajně sledovali Nečasovu tehdejší ženu Radku. Pohůnka spolu s dalšími poslal soud loni v červnu do vazby, kde strávil déle než měsíc.
Podle dřívějšího Pohůnkova vyjádření nešlo v případu Nečasové o sledování, ale o určitou modifikaci obrany proti sledování. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Pohůnek také opakovaně tvrdí, že s Nagyovou nikdy nekomunikoval a jako voják pouze poslouchal příkazy svých nadřízených.
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zároveň zamítl rozklad ministerstva vnitra proti pokutě 60 tisíc korun, kterou v dubnu uložil za televizní zveřejnění videozáznamu ze zatýkání Jany Nagyové (Nečasové). Zjistila to ČTK s tím, že rozhodnutí je pravomocné.