Osobností roku je Merkelová. Druhý je vůdce islamistů Bagdádí

Osobnost roku podle Time

Osobností roku je Merkelová. Druhý je vůdce islamistů BagdádíNOVÉ
Svět

pf Echo24

Německá kancléřka Angela Merkelová byla časopisem Time jmenována osobností roku. Výsledky prestižní ankety oznámil časopis na svých webových stránkách. Na druhém místě skončil vůdce islámského státu Abu Bakr al-Baghdadi, třetí byl milionář a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump.

Osobnost roku uděluje časopis Time každoročně člověku, skupině lidí či organizaci za pozitivní, ale i negativní počin v oblasti světového dění. Loni ocenění obdržela skupina lékařů bojujících proti ebole, předloni byl na na titulní straně časopisu otištěn papež František.

„Merkelová získala cenu za to, že chce od obyvatel svého státu víc, než se odváží žádat ostatní politici. Stojí tvrdě proti tyranii a poskytuje stabilní morální hodnoty ve světě, který jich v současné době nemá dostatek“ vysvětlila rozhodnutí redakce editorka Nancy Gibbsová pro list Today.

Čtěte také: Tusk se distancuje od Merkelové a otevřených dveří uprchlíkům

Druhý v pořadí skončil za negativní mediální kampaň a šíření strachu vůdce teroristické organizace Islámský stát Abu Bakr al-Baghdadi. Ten tak v žebříčku předstihl i v posledních dnech často zmiňovaného republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Do sedmého místa se kromě nich umístili i aktivisté bojující za práva černošské menšiny Black Lives Mather, ruský prezident Vladimír Putin, zakladatel dopravní aplikace Uber Travis Kalanick, íránský prezident Hassan Rouhani a transgender aktivistka Caitlyn Jennerová.

Time s anketou poprvé přišel roku 1927, kdy triumfoval pilot prvního letu přes Atlantik Charles Lindbergh. Merkelová je už čtvrtou ženou, která titul získala samostatně. Před ní se to podařilo Američance Wallis Simpsonové, kvůli níž abdikoval britský král Eduard VIII., královně Alžbětě II. a filipínské aktivistce Corazon Aquinové.

Úspět ve veřejném hlasování se ale Merkelové nepovedlo. Hlasy diváků odeslané na webu americké zpravodajské televize NBC vynesly na první místo teroristického vůdce al-Bagdádího,za ním skončili Trump a Putin. Merkelová v této části ankety nezískala ani procento hlasů.

Čtěte také: Schengen v kómatu: Vzkřísíme ho, slibují Juncker a Merkelová

‚Ani v NDR jsem se necítil tak cize jako teď.‘ Ostrý dopis kancléřce