To zvládnete, přemlouvali piloty 41 vteřin před havárií u Smolensku

NOVÝ PŘEPIS ZÁZNAMU

To zvládnete, přemlouvali piloty 41 vteřin před havárií u SmolenskuNOVÉ
Místo havárie polského vládního speciálu Foto: Foto: Wikimedia Commons
1
Svět

Echo24

V kabině polského vládního speciálu a jejím okolí se pohybovali pasažéři, kteří dělali hluk, popíjeli pivo, piloty rozptylovali a nutili je k přistání i v husté mlze. Alespoň to vyplývá z nového přepisu konverzace, která probíhala na palubě letounu před havárií u ruského Smolensku v roce 2010. V troskách stroje zahynulo 96 lidí včetně tehdejšího polského prezidenta Lecha Kaczynského.

Přepis konverzace zveřejnila polská rozhlasová stanice RMF FM, kterou následně citovala i zahraniční média. „Budeme to zkoušet, dokud se to nepodaří,“ zní jedna z přepsaných vět, kterou měl zhruba 15 minut před pádem letadla pronést šéf protokolu polského ministerstva zahraničí. Piloti se přitom zdráhali v husté mlze přistát a navrhovali odklonění letounu na jiné letiště či jeho návrat.

Přepis má potvrzovat tezi, že piloti byli pod tlakem polských vládních představitelů – delegace totiž nechtěla zmeškat vzpomínku na oběti masakru v Katyni. Ještě pouhých 41 vteřin před havárií prý velitel polského letectva Andrzej Blasik piloty přemlouval, že mají přistát. „Hravě to zvládnete,“ prohlašoval podle přepisu citovaného agenturou Reuters.

Ze zvukového záznamu také vyplývá, že kolem kokpitu panoval čilý ruch. V kabině prý bylo kromě posádky i několik členů delegace, které letuška žádala ať se ztiší, anebo odejdou. A někteří pasažéři buď přímo v kokpitu anebo v jeho blízkosti údajně popíjeli pivo. „Co to je?“ ptá se někdo na záznamu a další hlas odpovídá: „Pivo. Vy si nedáte?“ Zhruba o dvě minuty později se letuška v oblasti kabiny ptá: „Dáte si něco k pití?“ A dotyčný odpovídá: „Jasněěě!“

Záznam předaly ruské úřady polským vyšetřovatelům, teprve nedávno se ale díky moderní technice podařilo rozluštit více z jeho obsahu. Polští představitelé jeho obsah, jak jej zveřejnila rozhlasová stanice RMF FM, zpochybnili. Varšavská vojenská prokuratura například uvedla, že přepis obsahuje nepřesnosti, byť je podle britského deníku The Guardian nespecifikovala. A dodala, že testy u členů posádek a osob citovaných v přepisu neprokázaly, že by někdo z nich byl pod vlivem alkoholu.

Zveřejnění přepisu přichází v politicky třaskavé době. Polsko totiž v květnu čekají prezidentské a na podzim parlamentní volby. A v nich si dělá velké naděje konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského, bratra zemřelého prezidenta. Ten oficiální závěry vyšetřování – tedy, že šlo o chybu pilotů – zpochybňuje, za viníka havárie označuje Rusy a vládnoucí Občanskou platformu obviňuje ze zatajování důkazů.