Babiš narychlo stahuje kádrového úředníka. Kvůli škraloupu

AKTUALIZOVÁNO

Domov
Sdílet:

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) obratem mění člověka, kterého dosadil do nového vládního výboru pro personální nominace. Podle informací serveru ECHO24.cz sekční ředitel Babišova resortu Jiří Nováček přijde o pozici, kterou získal teprve před týdnem, kvůli stínům své minulosti. Výbor má mít na starosti personální prověřování ministerských kandidátů do dozorčích rad podniků s účastí státu.

„Navrhuju pana Nováčka, je to bývalý náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj. Nyní pracuje na ministerstvu financí. Má zkušenosti s výběrem manažerů a zaměstnanců,“ prohlašoval Babiš, když jméno svého vyvolence do vládního kádrovacího výboru představoval. Teď z něj rychle vycouval a Nováčkovo odvolání zítra bude na pořadu jednání vlády, zjistil server ECHO24.cz. Důvodem jsou pochybnosti o předchozí kariéře Babišova úředníka.

Nyní Babiš v oficiální reakci tvrdí, že důvodem ke změně je nedostatek času, který by Nováček na práci ve výboru měl. „Je příliš časově zaneprázdněn na ministerstvu financí,“ uvedl vicepremiér.

Občanské sdružení Naši politici totiž upozornilo na Nováčkovy blízké vztahy s někdejším ředitelem sekce Strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Miroslavem Elfmarkem. Tehdejší šéf resortu Martin Kocourek (ODS) odvolal Elfmarka v roce 2010, kdy na něj Transparency International podávalo trestní oznámení. Jeho terčem byly podezřelé transakce v souvislosti se zakázkou státní agentury CzechInvest za 275 milionů korun.

Podle týdeníku Ekonom přitom Nováček pracoval v letech 2007 až 2009 jako Elfmarkův poradce a zároveň byl předsedou dozorčí rady společnosti vlastněné Elfmarkem. Babišovi to ale nebránilo, aby ho 17. února pověřil řízením svého úřadu. A o měsíc později vybral jako člověka za hnutí ANO do personálního výboru.

Nyní Babiš v oficiální reakci tvrdí, že důvodem ke změně je nedostatek času, který by Nováček na práci ve výboru měl. „Je příliš časově zaneprázdněn na ministerstvu financí,“ uvedl vicepremiér pro ČTK.

Nováčka nahradí Charouzdová

Novým zástupcem hnutí ANO bude Yvona Charouzdová, která vede komerční kurzy zaměřené na zvyšování kvality lidských zdrojů. Zkušenosti s personalistikou má podle svého životopisu z České republiky i ze zahraničí. Před rokem 1989 působila také jako obchodní a marketingová ředitelka Československého filmu.

Tříčlennému orgánu předsedá šéf úřadu vlády Pavel Dvořák jako zástupce nominovaný ČSSD. Lidovce zastupuje ředitelka kabinetu ministra zemědělství Lenka Jirsa Pavlátková.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov