Policistka v USA zastřelila neozbrojeného vzdávajícího se černocha

NAPĚTÍ V USA

Policistka v USA zastřelila neozbrojeného vzdávajícího se černochaNOVÉ
Situace těsně před zastřelením Terence Crutchera. Foto: FOTO: Printscreen (The Guardian).
2
Svět

lie Echo24

K další eskalaci napětí došlo mezi afroamerickou komunitou a policií v USA. Policistka v Oklahomě zastřelila v pátek muže černé pleti. Nyní vyšlo najevo, že byl neozbrojený a nekladl výrazný odpor. Policie natočila událost z helikoptéry, informoval The Guardian.

Zastřelený je 40letý Terence Crutcher, kterého v Tulse, druhém největším městě Oklahomy. Důstojnicí je Betty Shelbyová. Crutcher byl transportován do nemocnice, kde svému zranění podlehl. Natočená videa ho zachycují, jak jde s rukama nad hlavou ke svému autu a chce otevřít dveře. Poté došlo ke střelbě. Celou událost nyní vyšetřují americké úřady.

Šéf policie Chuck Jordan oznámil: „Podezřelý neměl u sebe ani v autě žádnou zbraň.“ Nicméně i tak odmítl uposlechnout pokyny důstojníků, hájí se policie. Z videa však není jasné, jaké pokyny byly Crutcherovi dány. Shelbyová navíc neaktivovala svou kameru umístěnou na palubě svého vozu. Pokud by na místo nedorazil vrtulník a další policejní vůz, incident by nebyl zachycen na video, uvedla policie.

Hlídky dorazily na místo poté, co na policejní linku volali dva neznámí lidé. Ti upozornili na opuštěné SUV uprostřed silnice. Jeden volající řekl, že se řidič chová divně s dodatkem, že patrně něco kouří.

V USA se opět demonstrovalo kvůli černochům zabitým policií

Poté, co policie Crutchera zastřelila, leželo jeho těla v kaluži krve skoro dvě minuty bez povšimnutí, aniž by k němu policisté přišli. Na dotaz, proč nebyla poskytnuta okamžitá pomoc, odpověděla policejní mluvčí, že neví, zda-li má policie protokol, podle kterého poskytovat pomoc zraněným lidem.

Crutcherova sestra Tiffany vyzvala veřejnost, aby protestní akce po smrti bratra byly klidné. Zároveň ale podá na policistku trestní oznámení.

Na videu je zachycen i hlas muže ve vrtulníku, pravděpodobně policisty, těsně před střelbou. „Je čas na taser,“ zní na videu (paralyzující zbraň). „Vypadá to na hodně špatnýho týpka,“ dodá hlas.

Incident vedl k pondělním protestům před budovou soudu v Tulse. Protestující Mark Whited uvedl, že je potřeba znovuzískat důvěru mezi oběma komunitami. Policistka Shelbyová přišla k policejnímu sboru v prosinci 2011, po incidentu dostala placené volno.

V rozhovoru pro stanici FOX se nedávno vyjádřil i republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Ten přitom ohodnotil obecný přístup bezpečnostních složek jako benevolentní. „Když někdo vypadá, že má na zádech bombu, nejdeme po něm… Policie má strach cokoli udělat, protože se bojí obvinění z rasové předpojatosti,“ řekl Trump.

Exkalované napětí mezi americkou policií a afroamerickou komunitou vedlo už dříve k celé řadě protestních akcí, které často doprovází značně rozjitřené emoce. Výše zmíněné napětí je tématem jak pro současného prezidenta Baracka Obamu, tak i pro oba kandidáty prezidentské volby Trumpa a Hillary Clintonovou.

Čtěte také: Muž v USA pobodal osm lidí. Ptal se, kdo je muslim

Trump hájil policistu: Na zastřelení černocha měl zřejmě právo