Záhadné úmrtí vlivného Rusa. Věděl o kompru na Trumpa?

Smrt v černém lexusu

Záhadné úmrtí vlivného Rusa. Věděl o kompru na Trumpa?NOVÉ
Oleg Jerovinkin Foto: FOTO: Printscreen Youtube
3
Svět

ren Echo24

Ani měsíc poté, co bylo v centru Moskvy v černém voze Lexus nalezeno tělo muže z vedení největší ruské ropné společnosti Rosněfť a bývalého generála KGB Olega Jerovinkina, není jasné, jak tento vlivný Rus zemřel. Zatímco některá zahraniční média hovoří o infarktu, jiná jeho smrt nepovažují za přirozenou. Britský deník The Telegraph nyní Jerovinkinovo úmrtí znovu připomíná a jeho osobu spojuje s britským exagentem, který měl do USA dodat kompromitující informace o Donaldu Trumpovi.

Bývalý agent KGB je podle britského deníku podezřelý z toho, že pomáhal bývalému špionovi MI6 Christopheru Steeleovi sestavit kompromitující dokumentaci na Donalda Trumpa. Deník cituje bulharského experta na Rusko Christa Grozeva ze think tanke Risk Management Lab, který na svém blogu hovoří o tom, že Jerovinkin je klíčovým zdrojem, na kterého se Steele v dokumentaci odkazuje. „Nepochybuji o tom, že v době, kdy Jerovinkin zemřel, tak měl Putin na stole Steelův dokument o Trumpovi,“ píše Grozev na svém blogu.

Čtěte více: Kompro na Trumpa dodal prý do USA bývalý agent britské MI6

K propojení úmrtí bývalého šéfa KGB Jerovinkina s dokumentem Christophera Steela jsou však skeptičtí někteří další odborníci na ruské bezpečnostní služby. Podle jednoho z nich – Marka Galeottiho – nebývá úplně pravidlem, že lidé jako Jerovinkin umírají jako v napínavé detektivce.

To, že Rusko vlastní kompromitující materiály na Donalda Trumpa, Putin již dříve označil za „zjevný padělek“ a „naprostý nesmysl“. Ti, kteří si tuto zprávu objednali, jsou podle něj „horší než prostitutky“. „Lidé, kteří si objednávají podobné padělky (o údajném kompromitujícím materiálu na Trumpa, včetně jeho údajných stycích s prostitutkami) šířené proti nově zvolenému prezidentovi USA, kteří si je vymýšlejí a využívají v politickém boji, jsou horší než prostitutky,“ prohlásil v polovině ledna Putin.

KGB, Jelcin i Putin

Oleg Jerovinkin pracoval pro sovětskou KBG od roku 1976. Začátkem 90. let působil v administrativě prezidenta Borise Jelcina a v roce 1994 byl jmenován zástupcem vedoucího oddělení pro kontrolu ochrany státních tajemství Personálního odboru Kanceláře prezidenta. Později měl na starosti práci v oddělení s utajovanými listinami a ochranu státního tajemství v Úřadu pro informační a dokumentační zajištění prezidenta. Od roku 2008 byl vedoucím kanceláře místopředsedy vlády a v roce 2012 se stal vedoucím úřadu šéfa největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igora Sečina.

Čtěte také: ‚Horší než prostitutky.‘ Putin odsoudil objednávku kompra na Trumpa