Komise sepisuje zprávu k únikům z policejních spisů

Závěrečná zpráva k uniklým spisům

Komise sepisuje zprávu k únikům z policejních spisůNOVÉ
Vyšetřovací komise Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

V úterý se sešla vyšetřovací komise k únikům informací z policejních spisů. Kvůli vypracování závěrečného dokumentu se členové komise sejdou ještě ve čtvrtek a v pátek, kdy by jej měli schválit. Novinářům to v úterý řekl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09). Závěrečnou zprávu komise Poslanecká sněmovna projedná v úterý. Dokument pravděpodobně navrhne příští vládě změny některých zákonů a popíše slabá a silná místa, která se týkají úniků informací z vyšetřovacích spisů.

Komise se v úterý sešla podeváté a členové poprvé jednali o tom, jak by závěrečná zpráva měla vypadat. Plíšek uvedl, že má z jednání komise dobrý pocit, protože mezi jejími členy panuje shoda na většině názorů. Změnit by se podle něj mohly například zákony o ochraně osobních údajů nebo o svobodném přístupu k informacím.

Dodal, že komise na základě svých zjištění nehodlá podat trestní oznámení, protože se jimi již zabývají orgány činné v trestním řízení. „Nedozvěděli jsme se nic, co by bylo v rozporu s trestním zákonem, a pokud jsme měli pochybnosti, tak jsme dostali informaci, že řeší tyto věci policie a další orgány,“ vysvětlil Plíšek.

Komise měla mimo jiné prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Měla se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci právního státu.

Deník Právo v úterý uvedl, že sněmovní organizační výbor počítá s tím, že začínající schůze Sněmovny skončí už tento pátek, a tak se nejspíš nestihne projednat závěrečná zpráva komise. Podle Plíška však bude projednání závěrečné zprávy zařazeno jako první bod úterního programu Sněmovny. „Teď máme čerstvou informaci z jednání grémia, která říká, že tato zpráva by měla být projednána na pokračující schůzi Poslanecké sněmovny,“ řekl Plíšek. Pokud v pátek komise závěrečnou zprávu schválí, tak požádá o její zařazení na program schůze, která začne v úterý. Zatím tam tento bod není.

Komise vznikla hlavně kvůli uniklým nahrávkám rozhovorů bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, na kterých mluvili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které MfD spadá.

Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zeman proti vyšetřování Babiše a Faltýnka nic nemá. Vadí mu jen načasování

Novináře Přibila si vyšetřovací komise pozve znovu. Možná křivě svědčil, naznačil Plíšek