1

Kam putují české dotace na vědu? Také do daňových rájů

,

Dotace na výzkum a vývoj končí v 10 % v daňových rájích. Přibližně desetina firem, které v letech 2011 až 2013 získaly z veřejných prostředků dotaci na výzkum a vývoj, měla většinového vlastníka z některé ze zemí považovaných za daňové ráje. Ukázala to analýza společnosti Bisnode, kterou podpořil Nadační fond proti korupci.

Analytici upozornili, že dotace na výzkum dostávají společnosti s těmito vlastníky častěji, než jaké je jejich zastoupení v celkovém počtu podnikatelských subjektů. Celkem dotaci na nějaký výzkumný projekt obdrželo v letech 2011 až 2013 přes 1400 firem, celková výše podpory z veřejných prostředků byla zhruba 15 miliard korun. „Přitom 20 největších příjemců dotací získalo 30 procent této částky. Pouze pět firem z těchto 20 získalo v daném období tyto prostředky pouze od jednoho poskytovatele, zbylých 15 od více," uvádí analýza.

Vlastníka v daňovém ráji má totiž v Česku aktuálně asi 3,5 procenta firem. „Poskytovatelé by se měli zamyslet, zda by společnosti s vlastníkem z daňových rájů vůbec měly získávat prostředky na vědu, výzkum a inovace,“ uvedli autoři analýzy v tiskové zprávě.

Z analýzy například vyplynulo, že zatímco celkově na jednu firmu připadalo průměrně 2,69 podporovaného projektu, mezi padesátkou nejaktivnějších firem to bylo 22,46 projektu na firmu. Vedle výzkumných organizací se přitom v popředí žebříčku vyskytla i řada běžných obchodních firem.

„Zhruba stovka příjemců dotací v době přidělení grantu podle našeho ratingu vykazovala rizikové hospodaření, nebo byla dokonce v úpadku,“ sdělila analytička Bisnode Petra Štěpánová. Necelých 1200 společností však naopak spadá do skupiny s minimálním až nízkým rizikem, přičemž příjemci dotací na výzkumnou činnost mají lepší hodnocení než české podniky jako celek.

„Dá se tedy říci, že dotace na výzkum, vývoj a inovace zpravidla získávaly společnosti s nižší mírou rizika vzhledem k podnikatelské základně v ČR," komentovali to autoři.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.