O živnostníky nejde, ale Vietnamci neplatí daně, mlží Babiš o on-line kontrole

Kontrola živnostníků

O živnostníky nejde, ale Vietnamci neplatí daně, mlží Babiš o on-line kontroleNOVÉ
Ekonomika

Echo24

On-line kontrola živnostníků, jíž plánuje zavést ministerstvo financí podle chorvatského vzoru, vzbuzuje velkou kritiku. Narazil na ni i ministr a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích v Poslanecké sněmovně, kde se do něj pustili opoziční poslanci. Babiš ve své odpovědi překvapivě řekl, že kontrola se vlastně netýká živnostníků, ale že jde o Vietnamce.

„Dámy a pánové, já mám pocit, že jde stále o velké nedorozumění. Protože já nevím, proč stále mluvíte o registračních pokladnách. Nikdo žádné registrační pokladny nezavádí. Netýká se to ani živnostníků, ani důchodců, ani maminek,“ řekl mimo jiné v odpovědi na interpelace Babiš. Na debatu v parlamentu upozornil web Ekonomický deník.

Za pár minut a  po další kritice se k tématu vrátil. „ To je debata s hluchoněmými. To je těžké. Když bude stále někdo mluvit o živnostnících, tak si mluvte o živnostnících. Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně. Takže proč mluvíte o živnostnících? Vůbec se jich to netýká. O čem mluvíte?“ tvrdí ministr financí.

A pokračoval: „A tady jsou ta zařízení, pane kolego. Já vám to ofotím. Takováto malinká zařízení. Dokonce v Chorvatsku byla obrovská konkurence. Dávali to mobilní operátoři, 570 Kč měsíčně. A ještě si to odpočítají ze základu daně. A jedná se jenom o fyzické osoby. Takže prosím vás, nemluvte o registračních pokladnách a nemluvte o živnostnících. Není to o živnostnících. Není. Je to o těch, kteří krátí tržby a vlastně okrádají i lidi, protože se tváří, že platí daně a neplatí a nekale podnikají vůči ostatním, kteří podnikají tak, že platí daně. A tím chceme snížit daň. Vy jste daně zvyšovali, tak my chceme DPH snížit. Takže by bylo dobré, abychom se shodli na pojmech. Jo? Nejsou to registrační pokladny, nejsou to živnostníci.“

Návrhu zákona se obsáhle věnuje aktuální vydání Týdeníku ECHO