ODS chtěla snížit daň z piva, sněmovní výbor návrh nepodpořil

Nižší sazba spotřební daně

ODS chtěla snížit daň z piva, sněmovní výbor návrh nepodpořilNOVÉ
Domov

Echo24

Sněmovní rozpočtový výbor dnes nepřijal usnesení k návrhu poslanců ODS na snížení spotřební daně z piva. Pro doporučující stanovisko nehlasoval dostatek členů výboru, značná část z nich se zdržela. Dalšímu projednávání normy to nebrání. Sazby podle návrhu klesnou tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je Parlament zvýšil.

ODS navrhuje snížit základní sazbu spotřební daně z nynějších 32 korun na 26,80 Kč za hektolitr piva. Do roku 2010 byla sazba daně 24 Kč. Snížení sazeb navrhla i u malých nezávislých pivovarů, čímž chce podpořit tyto pivovary i rozvoj měst a okolních regionů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová dnes ve výboru vyslovila s návrhem nesouhlas. Zopakovala argumenty vlády, například ten, že snížení sazby pro nejmenší pivovary s výrobou do 10.000 hektolitrů až na 12 korun je v rozporu s požadavky EU. Zástupce předkladatelů a předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura avizoval, že ve druhém čtení předloží poslanci pozměňovací návrh, který na tuto výtku vlády bude reagovat a navrhovanou sazbu upraví.

Náměstkyně také argumentovala odhadovaným výpadkem výběru spotřební daně 600 milionů korun pro letošní rok a 800 milionů korun pro další roky. Bývalý ministr financí a zpravodaj k předloze Miroslav Kalousek (TOP 09) však řekl, že není v silách žádného ministra financí odhadnout výběr spotřební daně s přesností na miliardu korun. „Pohybujeme se v rámci odhadové chyby,“ poznamenal.

ODS chce snížením kromě jiného kompenzovat restauracím zavedení elektronické evidence tržeb. „Zeptejte se pivovarů, kolik jim skončilo odběratelů,“ uvedl Stanjura na adresu ministerstva.

Podle vlády by snížení základní sazby znamenalo u půllitru desetistupňového piva úsporu asi 0,30 Kč. Kabinet tak poukázal na to, že navrhované snížení nezaručuje pokles cen pro restaurace ani pro spotřebitele. Ani s tím Kalousek nesouhlasil, podle něj se snížení sazby v ceně projeví, nikoli tím, že pivo zlevní, ale že v delším období nebude zdražovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.