NATO je zastaralé. Smáli se mi, teď mi dávají za pravdu, prohlásil Trump

Jaderná bezpečnost

NATO je zastaralé. Smáli se mi, teď mi dávají za pravdu, prohlásil TrumpNOVÉ 2
Svět

Echo24

Chladnou odezvu má zatím v Moskvě nedělní prohlášení nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti uzavření jaderné smlouvy s Ruskem výměnou za zrušení amerických protiruských sankcí. Podle ruských poslanců není vhodné spojovat snižování jaderných arzenálů se sankcemi. Naopak v Evropě vzbudil pozornost jiný Trumpův výrok, budoucí prezident USA totiž označil NATO za „zastaralé“.

Trump v rozhovoru pro britský list The Times prohlásil, že je připraven uzavřít s prezidentem Vladimirem Putinem smlouvu o omezení jaderných zbraní výměnou za zrušení sankcí, které USA vyhlásily za ruskou anexi ukrajinského Krymu.

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij označil Trumpovu iniciativu za nevhodný obchod. „Nespojoval bych tyto dvě otázky a nedělal bych zrušení sankcí předmětem obchodu v tak citlivé sféře, jako je jaderná bezpečnost,“ řekl Sluckij. Upozornil, že návrh je možné komentovat jen hypoteticky, protože nová vláda USA se svých povinností ještě neujala.

Rusko nicméně vždy bylo stoupencem jaderného odzbrojení a je připraveno posoudit návrhy partnerů, dodal ruský poslanec.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov rovněž považuje jakýkoli komentář k Trumpově prohlášení za předčasný. Rusko prý počká, až Trump převezme prezidentskou funkci. Inaugurační ceremoniál se ve Washingtonu uskuteční v pátek.

Budoucí prezident USA v rozhovoru pro The Times řekl, že NATO je zastaralá organizace, i když její význam nepopírá. „Je zastaralá, zaprvé proto, že byla založena už před mnoha lety. Zadruhé, státy v ní neplatí tolik, kolik by měly. Je zastaralá, protože se nezajímala o terorismus,“ zdůvodnil své tvrzení Trump. 

Trump si stěžoval zejména na to, že pouze pět států Severoatlantické aliance dokáže vydávat na obranu požadovaná dvě procenta HDP. Za slova o zastaralé organizaci si prý budoucí prezident USA musel vyslechnout několik rozhořčených komentářů, „teď ale všichni začínají říkat, že Trump má pravdu.“

Peskov nastupujícího amerického prezidenta za kritiku Severoatlantické aliance pochválil. Podle Peskova lze alianci „sotva možné nazvat moderní a odpovídající myšlenkám stability a bezpečnosti“. Podle ruského mluvčího jde o „přežitek, jehož systémovým cílem je konfrontace“.

Peskov popřel, že by Moskva a Washington připravovaly setkání Trumpa s Putinem. „Žádné ujednání, žádné přípravy ani návrhy nejsou. Spekulace neodpovídají skutečnosti,“ řekl mluvčí Kremlu.

Čtěte také: Trump hrozí vysokým clem na auta z Mexika i automobilce BMW

Trump tvrdě o Merkelové: S migranty udělala katastrofální chybu