‚Ruskou propagandu řídí přímo z Kremlu Gromov a Prokopenko‘

Metody ovlivňování mínění

‚Ruskou propagandu řídí přímo z Kremlu Gromov a Prokopenko‘ROZHOVOR
Jevhen Fedčenko Foto: Foto: Tereza Svobodová, Evropské hodnoty
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Jevhen Fedčenko je spoluzakladatel webu StopFake.org, který se snaží vyvracet dezinformace o dění na Ukrajině a bojovat proti manipulacím šířeným prokremelskou propagandou. „Všude je dost lidí, kteří věří konspiračním teoriím, například že americká vláda je řízena mimozemšťany,“ říká Fedčenko, ředitel Mohyljanské školy žurnalistiky v Kyjevě, jenž do Prahy přijel na pozvání think tanku Evropské hodnoty a poskytl rozhovor serveru ECHO24.cz.

Sledujete proruské weby jen na Ukrajině nebo po celém světě?

Teď už všude, protože už se vlastně nedá úplně přesně rozlišit, co je zaměřeno na Ukrajince a co na lidi odjinud. Nyní sledujeme například aktivity ohledně připravovaného referenda v Nizozemsku týkajícího se smlouvy mezi EU a Ukrajinou. V současnosti se v Nizozemsku vyrojilo hodně protiukrajinské propagandy.

Vznikly kvůli tomu nové weby?

Ano, ale používají už i ty existující stránky, i tradiční média, sociální sítě. Věnují tomuto tématu spoustu času, aby Nizozemci dostali pokud možno o Ukrajině jen negativní informace. Cílem je, aby 6. dubna v referendu hlasovali Ne. Není to jen proti Ukrajině, ale proti EU. Když toto referendum selže, bude to mít dopad na celou unii. Je to podobná situace jako s propagandou kolem uprchlíků nebo Brexitu.

Změnila se strategie propagandistů od dob Majdanu? Tehdy jsme si my v Česku vlastně poprvé všimli, že na webu se děje něco zvláštního.

Je to nyní mnohem sofistikovanější než před dvěma lety. Tehdy to bylo jen o Majdanu, pak o válce, nyní mohu identifikovat nejméně 18 různých tématických oblastí, útočících například proti ukrajinské armádě a dobrovolnickým jednotkám. Například vzniklo video, kde mluvčí praporu Azov hrozí teroristickými útoky v Nizozemsku, pokud budou Nizozemci hlasovat proti asociační dohodě s Ukrajinou. My jsme odhalili, že to video je podvrh a zveřejnili to. Ale oni se snaží stále dál. Vidíme spojitost mezi (ruskými) vojenskými a diplomatickými aktivitami, propaganda je jasně podporuje.

Zjistil jste, jak propagandistická mašinérie vlastně funguje? Je v Moskvě nějaké centrum, odkud je vše řízeno?

Určitě. Je těžké si představit, že by systém fungoval sám o sobě. Ostatně to se také ruská propaganda snaží říkat. Je to organizováno jak vertikálně tak horizontálně a využívají všech možných prostředků. Vytvářejí tématické rámce pro diskuse, které se snaží protlačit do různých médií. Máme stále víc důkazů, že je to řízeno přímo z Moskvy a že jsou angažováni lidé z prezidentského úřadu jako Alexej Gromov (zástupce kancléře Vladimíra Putina, pozn.red,) a Timur Prokopenko (šéf oddělení vnitřních záležitostí Kremlu, pozn.red.), kteří to koordinují a vytvářejí témata diskusí. Máme informace od Anonymous International, kteří nám dodali důkazy, že jmenovaní to organizují, takže to nejsou iniciativy lidí zezdola, ale je to řízeno shora.

Anonymous se jim dostali do mailů?

Ano, do mailů a esemesek, například shromáždili 48 000 textovek Timura Prokopenka. Ty zcela jasně ukazovaly, jak vše plánoval a organizoval. A další svědectví přicházejí od ruských novinářů, kteří se na tom odmítli podílet a odešli. Například ti, co opustili RT (ruská státní televize vysílající v zahraničí, pozn.red.) a popsali, jak dostávali instrukce, jak mají referovat o Ukrajině.

Jaká mediální manipulace vám přišla obzvlášť nebezpečná?

Kromě toho nizozemského příběhu s jednotkou Azov například reportáž o tom, jak ukrajinská armáda na východě Ukrajiny provádí genocidu. Tato reportáž připravovala půdu pro politickou a diplomatickou ofenzívu, a přitom to byla lež, ukrajinská armáda tam ve skutečnosti ani nebyla.

A jaký nejbizarnější hoax jste zaznamenal?

Ano, je i kategorie naprostých bizárů, třeba že prezident Obama zakázal v USA hraní na balalajku. Klasickou už se stala zpráva o chlapci ukřižovaném ukrajinskými vojáky. Jde o totální výmysly. V tom druhém případě použili scénu ze seriálu Hra o trůny, různé narativy používají v nových kontextech. Třeba to, jak americký viceprezident Biden přijel do Kyjeva a lidé klečí, když ho vítají. Přitom to je fotka lidí z Majdanu, když se modlí za ty, co byli zavražděni. Takže to překrucují a manipulují. Další hoaxy jsou o tom, že na východě Ukrajiny Američané vybudovali laboratoře, kde vyvíjejí různé nemoci, například prasečí chřipku, a šíří je odtamtud. Nebo že tam vyrábějí granáty s AIDS . Je to stejná sada témat, která byla využívána během studené války, protože s tím, že AIDS vyvinuli v amerických laboratořích, aby nemoc zabíjela barevné lidi, přišli už v roce 1983. Jiná témata mají za úkol kompromitovat katolickou církev, papeže, kardinály z Chorvatska a Ukrajiny kteří byli obviňováni ze spolupráce s nacisty. Takže používají stále stejné lži. Pokud to nepřijmou Ukrajinci, zkoušejí to jinde, protože všude je dost lidí, kteří věří konspiračním teoriím, například že americká vláda je řízena mimozemšťany.

V Česku je několik desítek serverů, které šíří kremelskou propagandu. Jsou ti lidé podle vás Moskvou placení nebo prostě jen věří tomu, co Putin říká?

Myslím, že obojí, ale podle mě je většina placena, protože to je docela náročná činnost. Je tu jistě určitá skupina, kteří mají rádi Putina. Rusko ale dnes nehlásá žádnou ideologii, říká různé věci různým lidem. Těm vlevo úplně jiné než extrémním pravičákům, zahrnují celé politické spektrum, je jim v tomhle ohledu jedno, kdo přijímá jejich peníze, důležité je, že pro ně dělá užitečné věci. Někteří to dělají z ideologické náklonnosti, ale někteří jsou třeba vydíráni, mohou mít nějaké vazby z minulosti. Rusové jim mohou říct: když s námi nebudeš teď spolupracovat, řekneme všem, že kdysi jsi pro nás dělal.

Myslíte agenti KGB?

Ano, spících buněk je hodně.

Přišel jste na to, jak financování probíhá?

Ne, my se na to díváme z novinářského pohledu, ale peníze zcela jistě nejdou přímo, ale přes různé prostředníky. Pokud stát posoudí takovou propagandu jako bezpečnostní riziko, měl by zasáhnout, protože většinou – kromě některých anonymních serverů – je zřejmé, kdo za nimi stojí. Měl by ověřit nakolik je to legální finančně, nebo zda mají licence, pokud třeba jde o tradiční média jako rozhlas a televize.

Je způsob, jak tu dezinformační masáž eliminovat?

První stadium je odkrytí a vysvětlení toho, co dělají, druhý stupeň by měla být mobilizace vlád. A samozřejmě novináři by se měli problému umět postavit, protože když propagandu budeme tolerovat, lidé si budou říkat „pravda je někde uprostřed, lže každý“ a to je přesně to, co ruská propaganda chce – aby se lidé přestali zajímat o věci kolem sebe. Takže novináři by měli přemýšlet o tom, jak chránit svou profesi. Důležitá je vzdělávání v mediální gramotnosti už od školních let, aby každý věděl,  jaké triky se používají a jak se dá manipulovat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články