Savčenková zveřejnila seznamy zajatců, Rusů i Ukrajinců

Savčenková zveřejnila seznamy zajatců, Rusů i UkrajincůNOVÉ
Ukrajinská pilotka poslankyně Nadija Šavčenková Foto: Foto: Shuttestock
1
Svět

Echo24

Ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková v úterý zveřejnila seznamy ukrajinských zajatců v rukou proruských separatistů a ukrajinských vězňů v ruských věznicích, jejichž vydání se domáhá Kyjev. Současně zveřejnila i seznamy zajatých rebelů a ruských vězňů, jejichž vydání se na oplátku od Kyjeva domáhají separatisté. Podle Savčenkové má zveřejnění seznamů napomoci k rychlé výměně všech zajatců a vězňů mezi znepřátelenými stranami, jakož i k objasnění osudu stovek nezvěstných.

Ukrajinská tajná služba SBU dříve Savčenkovou veřejně varovala, že platí ochrana osobních údajů a že seznamy zajatců nelze zveřejnit jen „kvůli zištným cílům, manipulaci či politické reklamě“. A v „žádném případě“ je nelze zveřejnit, protože by to mohlo uškodit zajatcům i jejich rodinám.

„Ukrajinská strana požaduje (od separatistů) 129 lidí, druhá strana potvrzuje, že má 42 lidí. Ukrajina současně pátrá po 494 pohřešovaných,“ uvedla poslankyně s tím, že doněčtí separatisté naopak požadují od Kyjeva vydání 524 lidí a luhanští rebelové dalších 377 osob. Ukrajina podle ní potvrdila, že má 256 z nich.

Za této situace by podle Savčenkové mělo nejprve dojít k vydání potvrzených osob, tedy k výměně 42 Ukrajinců za 256 separatistů. Také by se mělo vyměnit 44 „politických vězňů“ z Ukrajiny v ruských věznicích za 102 ruských občanů, kteří si v ukrajinských věznicích odpykávají tresty za zločiny proti Ukrajině.

Savčenková, která sama byla po zajetí separatisty vězněna v Rusku a nakonec vyměněna za dva zajaté ruské vojáky, se ve snaze osvobodit zajatce setkala v běloruské metropoli Minsku počátkem prosince s vůdci doněckých a luhanských separatistů Alexandrem Zacharčenkem a Igorem Plotnickým, s kterými Kyjev odmítá jednat jako s loutkami Moskvy. Za schůzku se Savčenková dočkala ostré kritiky i vyloučení z řad uskupení bývalé premiérky Julije Tymošenkové, za které byla zvolena do parlamentu.

Kyjev svaluje vinu za průtahy s výměnou zajatců na separatisty, kteří prý postupují podle instrukcí z Moskvy a přiznávají jen polovičku z ukrajinských „rukojmích“, aby požadovali za necelou padesátku zajatých Ukrajinců více než sedm stovek „vrahů a těžkých zločinců“.

Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 podle odhadů vyžádal více než 9600 mrtvých.

Čtěte také: Savčenková navštíví Česko. Sejde se s politiky i lidmi z neziskovek

Savčenková žádá Trumpa, aby zpřísnil sankce vůči Rusku