Klaus se večer sešel s Le Penovou

Šéfka Národní fronty v Praze

Klaus se večer sešel s Le PenovouAKTUALIZOVÁNO 5
Domov

Jan Kálal

Francouzská nacionalistická politička Marine Le Penová dorazila do Prahy. A hned v úterý večer se sešla s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem. O setkání na svém facebookovém profilu informovala sama Le Penová, která zde zároveň zveřejnila i snímky z jejich schůzky.

Václav Klaus k setkání žádné prohlášení nezveřejnil. Schůzka předem nebyla avizována ani na jeho internetových stránkách. Na úterý tu měl naplánovány pouze dvě akce: účast na vzpomínkové akci k 70. výročí konce války na Pražském hradě a ještě před tím setkání s kazašským velvyslancem ve svém institutu.

Le Penová přiletěla do Prahy v úterý odpoledne. Ve středu bude řečníkem konference Evropský mír a prosperita po Evropské unii, která proběhne v Poslanecké sněmovně. Političku čeká také setkání s novináři. Již v úterý se prošla po Karlově mostě.

V pondělí přerušila členství ve straně vlastnímu otci Jean-Marie Le Penovi, v úterý přiletěla do Prahy a ve středu bude v české metropoli přednášet. Marine Le Penová patří mezi nejvýraznější tváře francouzské politiky. Její strana vyhrála ve Francii loňské volby do Evropského parlamentu, v komunálních volbách skončila druhá a sama Le Penová má šanci zabojovat za dva roky o prezidentský post. Když se o to pokusila v roce 2012, skončila s nečekaně dobrým výsledkem třetí. Tentokrát má dokonce šanci postoupit do druhého kola.

Do Česka dorazila 47letá politička na pozvání bývalého občanského demokrata Jiřího Janečka. Janeček si po odchodu z ODS založil vlastní konzervativní stranu a vyjednal si družbu právě s Národní frontou Le Penové. Na pořádání konference ve sněmovně se podílí i další bývalý člen ODS, poslanec Radim Fiala, který po vytlačení z Úsvitu přímé demokracie nyní zakládá společně s Tomiem Okamurou nové hnutí: Svoboda a přímá demokracie.

Čtěte také: Okamura zakládá nové hnutí, zatím jsou tři

Le Penová měla v Česku vystoupit už koncem dubna, tehdy ale nakonec nedorazila. Janeček přesun na květnový termín vysvětloval právě řešením vnitrostranických sporů uvnitř Národní fronty mezi otcem a dcerou, která převzala vedení strany v roce 2011. „Jsem rád, že Marine Le Penová přebudovala Národní frontu ve standardní konzervativní stranu tak, že opustila směr, který kdysi dávno její otec začal,“ míní Janeček.

Proti návštěvě francouzské političky v České republice a jejímu vystoupení ve sněmovně se ale důrazně ohradila Strana zelených. „Marine Le Penová rozhodně není ‚umírněnou‘ političkou, za kterou se poslední dobou snaží vydávat. Připomeňme si například její výrok, ve kterém přirovnala francouzské občany muslimského vyznání k nacistickým okupantům. Zároveň ji a její politickou stranu považuji za bezpečnostní riziko pro Evropu. Zejména z důvodu jejího propojení s Putinovským režimem v Rusku,“ tvrdí senátor Václav Láska (za SZ).

Francouzská média vidí za partnerstvím Janečka s Le Penovou úvěr Národní fronty u První česko-ruské banky. Předseda OK strany ale odkaz na finanční transakci odmítá a tvrdí, že jde pouze o spojení myšlenek.