Podváděl šéf Trumpovy kampaně ve volbách? Hlasoval na Floridě, kde nežije

PORUŠENÍ ZÁKONA

Podváděl šéf Trumpovy kampaně ve volbách? Hlasoval na Floridě, kde nežijeNOVÉ 1
Svět

jh Echo24

Stephen Bannon, šéf předvolební kampaně Donalda Trumpa a jeho nově jmenovaný hlavní poradce měl porušit volební zákon. K volbám je totiž zaregistrován na Floridě, kde vůbec nebydlí, což je v rozporu s floridskou legislativou. Floridský dům navíc už řadu měsíců nikdo neobývá a jeho majitel chystá demolici. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Florida je považována za jeden z nejklíčovějších nerozhodnutých států. Kandidát, který ji získá, má pak vysokou pravděpodobnost vyhrát celé volby. Bannon zde byl zaregistrován k volbám v okrese Miami-Dade County.

Majitel budovy Luis Guevara potvrdil, že dům je prázdný a chystá se jeho demolice. Také sousedé uvedli, že v posledních několika měsících budovu nikdo neobýval.

62letý Bannon původně pronajal dům pro svou exmanželku Diane Clohesyovou, podle Guardianu na místě osobně nikdy nebydlel. Pár se rozvedl před sedmi lety. Šéf Trumpovy kampaně původně v Miami pronajal pro svou exmanželku jiný objekt, kde si původně také přihlásil svou volební registraci. Ani zde však neměl nikdy bydlet.

Bannon opakovaně odmítal před volbami odpovídat na otázky vztahující se k jeho registraci. Mluvčí Trumpovy kampaně Jason Miller nakonec pro Guardian uvedl, že se Bannon „přestěhoval do jiné lokality na Floridě“.

Přitom sám Bannon proti volebním podvodům léta vystupuje s tím, že k nim dochází především mezi menšinami a demokraty. Podle zákonů Floridy musí být voliči skutečnými obyvateli státu a volebního okrsku, kde se zaregistrují k volbám. Vědomé uvádění falešných informací při volební registraci může vést až k pěti letům vězení.

O zapsání trvalého bydliště na Floridě usiluje řada obyvatel Spojených států kvůli místní nulové dani z příjmu. Registrace k volbám na některé z floridských nemovitostí pak podle řady právníků tento proces usnadní.

Bannon je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou. V srpnu letošního roku se stal šéfem Trumpova volebního týmu. Krátce poté list New York Post informoval, že Bannon byl před 20 lety obviněn z domácího násilí vůči své tehdejší manželce.

Budoucí hlavní poradce prezidenta patří k rázným kritikům establishmentu, kritiky je označován za krajního nacionalistu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. Ostře kritizoval také prezidenta Baracka Obamu.

Čtěte také: Trump mluvil s čínským prezidentem. Vyjádřili si respekt a chtějí spolupracovat