Turecká armáda zabila v Iráku přes 30 kurdských bojovníků
Přinejmenším třicet radikálů ze Strany kurdských pracujících (PKK) zabily při přeshraniční operaci v severním Iráku v noci na úterý turecké bezpečnostní složky. S odvoláním na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o tom informovala agentura AFP. Na jihovýchodě Turecka při útoku, který má pravděpodobně na svědomí PKK, zahynuli dva policisté, informovala agentura AP.
O zabití třicítky „teroristů“ informoval prezident Erdogan v televizním proslovu. Už na počátku září Turecko oznámilo, že příslušníci jeho speciálních jednotek provedli krátkou pozemní operaci proti bojovníkům PKK na území severního Iráku. Od léta Ankara podniká na tábory PKK v Iráku také letecké údery.
Útok na policisty se odehrál v pondělí pozdě večer v jihotureckém městě Adana. Útočníci na motorce vystřelili na policejní vůz a ujeli. Jeden z příslušníků policie zemřel na místě, druhý svým zraněním podlehl v úterý ráno v nemocnici.
Další čtyři turečtí vojáci utrpěli zranění v noci na úterý, když kurdští povstalci vypálili raketu na armádní konvoj jedoucí po dálnici na jihovýchodě země.
Násilné střety mezi ozbrojenci z PKK a bezpečnostními složkami jsou v posledních týdnech v Turecku téměř na denním pořádku. Proces usilující o mírové řešení problémů kolem velké kurdské menšiny v Turecku zkrachoval letos v červenci. O život od té doby přišlo asi 150 příslušníků tureckých bezpečnostních sil a stovky ozbrojenců PKK.
V noci na úterý turecká policie propustila z vazby 32 novinářů zadržených v pondělí při rozsáhlé razii proti kurdskojazyčným médiím v jihotureckém městě Diyarbakir. Podle agentury AFP v kancelářích Turci hledali kurdské radikály z PKK. „Hlavním cílem těchto akcí je umlčet kurdský tisk,“ uvedl ale Mehmet Ali Ertaş z Asociace svobodných novinářů.
Do hledáčku turecké policie se v posledních týdnech kvůli údajné „podpoře teroristů z PKK“ dostala i velká média jako deník Hürriyet či turecká verze zpravodajské stanice CNN.
Kurdové bojují o autonomii v Turecku od roku 1984 a ozbrojený boj si už vyžádal na 40 000 lidských životů. V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a až do začátku nynějších násilností konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří. Nové násilí se vystupňovalo poté, co turecká armáda začala útočit na pozice PKK na severu Iráku.