1 Libanonské varování

Každý padesátý uprchlík je džihádista, varovali Camerona

, NOVÉ

Témata: , ,

Mezi uprchlíky proudícími do Evropy ze Sýrie jsou zhruba dvě procenta stoupenců Islámského státu. Tento varovný odhad si vyslechl britský premiér David Cameron od libanonské vlády. Některá britská média to přepočítala na množství syrských běženců, které chce přijmout Spojené království. Z celkového počtu 20 000 by tak jen na britské ostrovy přišlo i přibližně 400 džihádistů.

Varování Cameronovi sdělil během jeho cesty po Blízkém východě libanonský ministr školství Elias abú Saab. „Jistě, pašeráci s sebou berou i takové lidi. Organizují skupiny, které posílají na cestu,“ citoval libanonského ministra britský list The Independent. Saab tak reagoval na otázku, zda Islámský stát posílá v davu uprchlíků také své bojovníky.

Do Evropy se mají dostávat jednou z hlavních uprchlických tras, tedy přes Turecko a Řecko. „Mezi nimi můžete mít tak dvě procenta radikálů,“ odhadl libanonský ministr. „To je víc než dost.“ Podle něj se někteří i mohou lišit na pohled od ostatních uprchlíků. „Jsou podobně oblečeni, mají na sobě vesty, trochu jako uniformy.“

To, že mezi uprchlíky jsou dvě procenta džihádistů – neboli každý padesátý –, prý vychází i z libanonské zkušenosti. „Podobné je to v našich (uprchlických) táborech. Tak dvě až tři procenta,“ uvedl Saab.

Deník The Independent v této souvislosti připomněl, že o možné infiltraci mluví i další představitelé. A to nejen stoupenci krajní pravice, jako šéf britské strany UKIP Nigel Farage, ale také třeba papež František.

Více čtěte: Chystají Britové nálety na islamisty v Sýrii?

‚Uprchlíci? Pro islamisty nástroj k rozklížení Západu‘

,