V jižních Čechách začala výstavba další části D3. Za 933 milionů

V jižních Čechách začala výstavba další části D3. Za 933 milionůNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Wikimedia.commons/OTC

Svět

Dálnice D3

Echo24

Nová část dálnice D3 Ševětín – Borek se ve středu začala stavět na Českobudějovicku. Stavba téměř jedenáctikilometrového úseku bude stát 933 milionů. Povede po trase nynější silnice I/3. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavební práce potrvají do prosince 2019.

Na úseku dlouhém 10,6 kilometru se rozšíří současná silnice I/3 na dálnici. Vznikne zde pět nových mostů, z toho jeden ekodukt, což je speciální most, po němž může dálnici překonat divoká zvěř.

„Stavba dálnice D3 v úseku Ševětín – Borek je vlastně rozšířením silnice I/3, která je v dnešní době již dopravně velmi zatížená. Ke stávajícímu pravému jízdnímu pásu se dobuduje levý jízdní pás. Upraví se též stávající mimoúrovňové křižovatky Ševětín a Lhotice. Díky dálnici se doprava v místě stane plynulejší, a tím pádem i bezpečnější,“ řekl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Ve výběrovém řízení na úsek Ševětín – Borek zvítězila mezi deseti zájemci společnost Eurovia CS, nabídla nejnižší cenu 933 milionů korun. Staví i úsek D3 Veselí nad Lužnicí – Bošilec, který chce stát otevřít v září; o měsíc později by měli řidiči začít jezdit po D3 mezi Borkem a Úsilným.

Tyto dva úseky měří dohromady 8,3 kilometru. Začít by se měl letos stavět i obchvat Českých Budějovic. Stát by měl letos investovat do stavby D3 celkem 3,6 miliardy korun.

Čtěte také: Babiš se chlubil D8, teď může být z předražené dálnice problém

Související články