Kůl a pak deka. Migranti napadli českého řidiče v Calais

"Jde tam o život"

Kůl a pak deka. Migranti napadli českého řidiče v CalaisNOVÉ
Kamion poškozený migranty. Foto: Foto: Vlastimil Hájek
5
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Velice nepříjemné setkání s uprchlíky zažil tento týden český řidič kamionu Eduard Rosenthal. Po cestě do francouzského Calais se ho totiž skupina migrantů pokusila zastavit tím, že mu prohodila dvoumetrový špičatý kůl předním sklem. Rosenthalovi se jen s velkým štěstím podařilo z místa uniknout bez zranění. „Na cestě k přístavu si nikdo zastavit nedovolí. Jde tam o život,“ řekl serveru ECHO24.cz.

Šedesátiletý Rosenthal jezdí s kamionem už řadu let a říká, že za tu dobu zažil leccos. Na incident, který se mu stal tento týden ve středu, když cestoval do Británie, však podle vlastních slov jen tak nezapomene. „Původně jsem měl jet do Dunkerque. Tam ale měli nával a tak jsem upřednostnil Calais, abych byl v Anglii dřív,“ vylíčil Rosenthal situaci těsně před přepadením.

„Jeli jsme v koloně, řidič přede mnou jel celkem pomalu. Na jednom úseku dálnice nebyla osvětlená a tam se objevili oni. Jeden z nich mi předním sklem prohodil špičatý dřevěný kůl. Další mi na přední sklo hodili deku, abych nic neviděl a nemohl ujet. Ostatní se začali sápat dovnitř…,“ popsal řidič, jak přepadení začalo.

‚Kdybych byl Angličan, bylo by po mě‘

Rosenthal měl podle vlastních slov neuvěřitelné štěstí, že migrant s kůlem mířil na pravou stranu kabiny. „Ten kůl prošel skrz sklo a zastavil se až o sedačku. Ani si nechci domýšlet, co by se stalo kdybych měl vedle sebe spolujezdce nebo kdybych měl volant na pravé straně jako Angličané,“ řekl.

Štěstí podle něj bylo i to, že se deka nikde nezachytila a z předního skla téměř okamžitě spadla. „Takhle jsem měl volný výhled a mohl jsem z místa odjet. Kdybych tam musel zastavit, tak už bychom spolu možná nemluvili,“ řekl Rosenthal. Pozitivní pro něj bylo i to, že kamion, který řídil, má zakryté schody. „Migranti mohli stát jenom na dolní stupačce, takže na okýnko skoro nedosáhli. I to bylo moje štěstí, protože si nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby se dostali dovnitř,“ vylíčil své dojmy Rosenthal.

Podle vlastních slov si ale skutečně oddechl, až ve chvíli, když sjel z dálnice do přístavu v Calais. Tam si totiž migranti nedovolí vstoupit. Jakmile se octl v bezpečí, upozornil na své přepadení policisty. Ti se prý zeptali, jestli byl při incidentu někdo zraněn a když Rosenthal řekl že ne, přestali se případem zabývat.

Šedesátiletý muž z Ostrova nad Ohří, který s kamionem jezdí už řadu let, však říká, že francouzské policisty chápe. „Na pět tisíc imigrantů je tam padesátka policistů. Ti chlapi to nemůžou uhlídat ani kdyby chtěli, nemají šanci,“ řekl serveru ECHO24.cz.

Určité pochopení prý koneckonců má i pro imigranty, kteří se tísní v provizorních uprchlických táborech v okolí severofrancouzského přístavního města a rádi by se dostali do Británie, která nabízí štědřejší sociální dávky. „Na jednu stranu rozumím tomu, že těm lidem je zima a mají hlad, ale jsou prostě věci, které si dovolovat nemohou,“ řekl Rosenthal.

O incidentu vyšel článek i na anglickojazyčném serveru Breitbart, který oslovil zaměstnance společnosti, pro níž Rosenthal pracuje, Radka Nováka. Ten Breitbartu řekl, že migranti řidiče nejprve žádali o jídlo a nějaké peníze a až když je odmítl, hodili po něm špičatý kůl. Novákovu verzi však řidič Rosenthal odmítl a uvedl, že muselo dojít k nějakému nedorozumění. „Migranti po mně nic nechtěli, rovnou mi na přední sklo hodili ten kůl,“ řekl serveru ECHO24.cz

‚K migrantům musíme být tvrdší‘

Zatímco Rosenthal má pro imigranty alespoň nějaké pochopení, jeho šéfa Vlastimila Hájka incident z Calais rozzuřil doběla. „Je neuvěřitelné, co si ti lidé dovolují. Myslím si, že by se proti nim mělo postupovat daleko tvrději, protože přece nemůžou jen tak ohrožovat Evropany. Rozbité sklo nám sice pojišťovna proplatí, ale kluci se tam už bojí jezdit, protože tam jde skutečně o život. A to jsme v Evropě,“ řekl serveru ECHO24.cz Hájek.

Hájek upozorňuje zejména na to, že pokud se vedení Evropské unie neodhodlá k ráznějšímu postupu vůči ilegálním imigrantům, může se to promítnout do cen zboží. „Pokud to takhle půjde dál, budeme si muset začít od zákazníků účtovat víc. To je totiž každou chvíli rozbité okno, urvané zrcátko… A taky lidi. Řidičům se totiž nechce riskovat zdraví za ty peníze, co berou,“ dodal. „Problém je, že tu platí určitý dvojí metr – migranti si dovolují věci, ze kterých by měl našinec problémy,“ uzavřel svoji kritiku.

V okolí Calais nyní podle různých odhadů čeká několik tisíc lidí, kteří by se rádi dostali do Velké Británie. Improvizovaný uprchlický tábor, kde lidé přebývají v chatrných přístřešcích, si vysloužil přezdívku „Džungle“. Někteří obyvatelé „Džungle“ se o cestu do Británie pokouší klidně i desetkrát, než se jim to nakonec povede. Obvykle se snaží buď naskočit na pomalu jedoucí kamion, nebo projít železničním Eurotunelem.

„Obvyklá praxe je, že několik z nich se pokusí nějakým způsobem kamion zpomalit a další využijí situace a nastoupí, jak to jen jde. Někdy se pokusí otevřít zadní vrata, někdy se pokusí vylézt na střechu,“ vylíčil Rosenthal své zkušenosti s migranty.

Velké Británii, která spolu s Německem a Švédskem patří mezi vysněné země imigrantů, však pomalu začíná docházet trpělivost. Nedávno proto iniciovala výstavbu plotů kolem dálnic, jež vedou k přístavu v Calais, kolem přístavu samotného a kolem ústí Eurotunelu, kde již došlo k mnoha tragickým úmrtím při střetu migranta s vlakem.

Čtěte také: Britové toho mají dost: Cameron chce oplotit Calais

Eurotunel stál. Cestující poslouchali běžence na střeše vlaku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články