Premiér Sobotka: „Předpo*rané“ Lidovky zcenzurovaly můj tweet

SOBOTKA SE PUSTIL DO BABIŠE

Premiér Sobotka: „Předpo*rané“ Lidovky zcenzurovaly můj tweetNOVÉ
Bohuslav Sobotka Foto: FOTO: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se pustil do Lidových novin kvůli článku, který o něm otiskly. Sobotka poukázal na to, že noviny zkrátily jeho twitterový příspěvek tak, aby v něm nebyla kritika jejich majitele – ministra financí Andreje Babiše (ANO). Premiér označil list za „předposraný“ před svým šéfem a postup přirovnal k autocenzuře za komunismu. Sobotka to napsal na svém Facebooku.

„Zatímco novináři z Práva v dnešním vydání v článku ocitovali celý můj včerejší tweet (Strašná metoda práce ministra financí Babiše. Sedm dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?), novináři Lidových novin text tweetu kreativně zredukovali a vyškrtli v něm přímou kritiku jejich majitele Andreje Babiše. Můj tweet zkrátili a otiskli takto: Sedm dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?“ uvedl premiér Sobotka.

Zároveň ironicky poznamenal, že myslet si, že komentář v rozsahu 140 znaků se přece vejde do každých novin, je velký omyl. „To jsou opravdu ze svého majitele tak ‚předposraní‘, že škrtají automaticky z textu všechno, co by ho nedejbože mohlo rozčílit? Asi nejsem sám, komu to připomíná autocenzuru, jaká tu fungovala před rokem 1989,“ dodal.

Sobotka takovou praxi označil ve svém příspěvku za příklad toho, jak je rizikové pro demokracii a férovou politickou soutěž, když Babiš koncentruje politickou, finanční i mediální moc.

Příspěvek měl značný ohlas na sociální síti. Vysloužil si téměř dvě stovky lajků, což je mnohem víc oproti příspěvkům, které premiér, známý spíše nekonfliktním přístupem, obvykle sdílí na svém Facebooku.

Čtěte také: Babiš se zachoval zcela chaoticky, ale EET spustíme, tvrdí Sobotka

KDU-ČSL a ČSSD chtějí prosadit „lex Babiš“ příští týden