Vzkaz Zemanovi: Ruský švábe, neschovávej nás za kundy

Akce opavských studentů

Vzkaz Zemanovi: Ruský švábe, neschovávej nás za kundyUVNITŘ VIDEO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Na prezidenta Miloše Zemana, který je od pondělí na třídenní návštěvě Moravskoslezského kraje, čekali v úterý v Opavě i jeho odpůrci. Vyčítali mu jeho vstřícnost k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, postoj k otázce porušování lidských práv v Číně i vulgární výrazy, které použil během rozhlasových Hovorů z Lán. Jedna z protestujících dívek pak Zemana vyzvala k rezignaci. 

Zeman již sklidil za opakované použití vulgarismů v Českém rozhlase, například když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu, kritiku politiků, médií i veřejnosti.

Nesouhlas s postoji hlavy státu vyjádřili studenti dnes v Opavě transparentem "Neschovávej nás za kundy", zazněl i výkřik "Ruský švábe". Podle studentů je totiž debata kolem vulgárních výrazů prezidenta jen zástěrkou, která má zakrýt reakce na nedávný prezidentův pobyt v Číně. Autorem výkřiku o ruském švábovi je podle informací serveru ECHO24.cz muž, který je jedním z prvních absolventů Slezské univerzity v Opavě z 90. let a vystupuje jako Quido MC. Ten před nedávnem umístil na internet svou nahrávku písně o Zemanovi s názvem Ruský šváb.

 

"Nelíbí se nám, jak se prezident staví k otázce potlačování lidských práv. Nesouhlasíme s tím, jak se vyjadřoval během návštěvy Číny. Takto by neměl reprezentovat naši zemi," řekla ČTK studentka, která nechtěla zveřejnit své jméno. Skupina mladých lidí na opavské Horní náměstí kromě transparentů přinesla i megafon. Na hlavách měli navíc i kuželovité čepičky čínských rolníků. Jednu z nich použili jako misku s rýží. Megafon studentům zabavili členové ochranky prezidenta už po příchodu. 

Na náměstí i přesto vyvolali značný rozruch. Čekající dav se rozdělil na dvě části. "Děkuji vám, že se nemusím za Opavu stydět," reagovala na protestující žena středního věku. Prezident měl ale v davu i své zastánce převážně seniorského věku. "Že se nestydíte, vždyť jste ještě nic nedokázali," reagovala jedna z důchodkyň. Další žena pak studentům misku s rýží vyrazila z rukou. 

Během svého projevu Zeman své odpůrce vyzval, aby mu položili dotaz či na mikrofon projevili svůj názor. Toho využila právě jedna ze studentek. Opět hovořila o potlačování lidských práv v Číně, o vulgarismech a nakonec Zemana vyzvala k rezignaci. Na to prezident nereagoval.

Ve vztahu k Číně uvedl, že se s tamními představiteli setkávají i hlavy dalších států, zmínil například USA či Německo. K vulgarismům, které pronesl během rozhlasových Hovorů z Lán, jen zopakoval, že pouze výstižně do češtiny přeložil název ruského hudební skupiny či citoval svého oponenta v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga. O vulgárním výrazu, který pronesl v souvislosti se služebním zákonem, pak řekl, že i tento je ve slovníku spisovné češtiny. "Takže byste se měla spisovnou češtinu naučit," vzkázal studentce. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit