1 Akce opavských studentů

Vzkaz Zemanovi: Ruský švábe, neschovávej nás za kundy

, UVNITŘ VIDEO

Na prezidenta Miloše Zemana, který je od pondělí na třídenní návštěvě Moravskoslezského kraje, čekali v úterý v Opavě i jeho odpůrci. Vyčítali mu jeho vstřícnost k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, postoj k otázce porušování lidských práv v Číně i vulgární výrazy, které použil během rozhlasových Hovorů z Lán. Jedna z protestujících dívek pak Zemana vyzvala k rezignaci. 

Zeman již sklidil za opakované použití vulgarismů v Českém rozhlase, například když mluvil o ruské kapele Pussy Riot nebo služebním zákonu, kritiku politiků, médií i veřejnosti.

Nesouhlas s postoji hlavy státu vyjádřili studenti dnes v Opavě transparentem "Neschovávej nás za kundy", zazněl i výkřik "Ruský švábe". Podle studentů je totiž debata kolem vulgárních výrazů prezidenta jen zástěrkou, která má zakrýt reakce na nedávný prezidentův pobyt v Číně. Autorem výkřiku o ruském švábovi je podle informací serveru ECHO24.cz muž, který je jedním z prvních absolventů Slezské univerzity v Opavě z 90. let a vystupuje jako Quido MC. Ten před nedávnem umístil na internet svou nahrávku písně o Zemanovi s názvem Ruský šváb.

 

"Nelíbí se nám, jak se prezident staví k otázce potlačování lidských práv. Nesouhlasíme s tím, jak se vyjadřoval během návštěvy Číny. Takto by neměl reprezentovat naši zemi," řekla ČTK studentka, která nechtěla zveřejnit své jméno. Skupina mladých lidí na opavské Horní náměstí kromě transparentů přinesla i megafon. Na hlavách měli navíc i kuželovité čepičky čínských rolníků. Jednu z nich použili jako misku s rýží. Megafon studentům zabavili členové ochranky prezidenta už po příchodu. 

Na náměstí i přesto vyvolali značný rozruch. Čekající dav se rozdělil na dvě části. "Děkuji vám, že se nemusím za Opavu stydět," reagovala na protestující žena středního věku. Prezident měl ale v davu i své zastánce převážně seniorského věku. "Že se nestydíte, vždyť jste ještě nic nedokázali," reagovala jedna z důchodkyň. Další žena pak studentům misku s rýží vyrazila z rukou. 

Během svého projevu Zeman své odpůrce vyzval, aby mu položili dotaz či na mikrofon projevili svůj názor. Toho využila právě jedna ze studentek. Opět hovořila o potlačování lidských práv v Číně, o vulgarismech a nakonec Zemana vyzvala k rezignaci. Na to prezident nereagoval.

Ve vztahu k Číně uvedl, že se s tamními představiteli setkávají i hlavy dalších států, zmínil například USA či Německo. K vulgarismům, které pronesl během rozhlasových Hovorů z Lán, jen zopakoval, že pouze výstižně do češtiny přeložil název ruského hudební skupiny či citoval svého oponenta v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga. O vulgárním výrazu, který pronesl v souvislosti se služebním zákonem, pak řekl, že i tento je ve slovníku spisovné češtiny. "Takže byste se měla spisovnou češtinu naučit," vzkázal studentce. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.