Macron na kancléřství. S Merkelovou potvrdili upevňování unie

nový francouzský prezident

Macron na kancléřství. S Merkelovou potvrdili upevňování unieNOVÉ 1
Svět

Echo24

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes v Berlíně s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dohodla na velmi úzké spolupráci a vytvoření střednědobého plánu pro Evropskou unii. Po více než hodinovém jednání to oba politici oznámili na tiskové konferenci. Pokud jde o reformy Evropské unie, nevylučují ani změnu současných smluv.

„Když budeme moci říci proč, k čemu, jaký je smysl – bude k tomu Německo připraveno,“ uvedla Merkelová k možným smluvním změnám. Nejprve je ale podle ní nutné shodnout se na tom, k čemu mají takové změny vést. I Macron poznamenal, že pro Francii nejsou případné změny smluv žádným tabu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Merkelová a Macron, který je v Berlíně na své první zahraniční návštěvě ve funkci, se dnes dohodli na vytvoření plánu pro střednědobý rozvoj Evropské unie. „To jsou projekty, které nemohou vzniknout přes noc. Existuje společné přesvědčení, že se nemůžeme zabývat jen vystoupením Británie, ale také tím, jak můžeme Evropskou unii a především eurozónu prohloubit a zabezpečit proti krizím,“ uvedla německá kancléřka.

Oba politici se shodli na tom, že dobrý vztah Francie a Německa je zásadní pro celou Evropskou unii. Klíčoví ministři obou zemí se už v červenci sejdou na společném zasedání. Kancléřka poznamenala, že Evropa potřebuje silnou Francii a očekává, že vztahy obou zemí teď dostanou novou dynamiku.

Francouzský prezident nastínil široké reformy, které chystá na příští měsíce. Týkat se budou mimo jiné hospodářství, sociální oblasti či vzdělávání. Zásadní je podle něj zejména snížit nezaměstnanost ve Francii. Ve vztazích Paříže a Berlína si přeje více pragmatismu, na evropské úrovni pak snížení byrokracie, s čímž souhlasí i Merkelová.

Kancléřka se vyslovila také pro koherentnější evropskou zahraniční politiku a rozšíření obranné spolupráce. Macron zase prohlásil, že není pro zavedení eurobondů, kterými by státy eurozóny společně ručily za své dluhy. Eurobondy striktně odmítá rovněž Merkelová.

Devětatřicetiletý centrista Macron, který nedávno ve druhém kole francouzských prezidentských voleb porazil šéfku Národní fronty Marine Le Penovou, dnes před cestou do Berlína sestavením nové vlády pověřil starostu města Le Havre Édouarda Philippea. Už v úterý by spolu s ním měl vybrat 15 členů kabinetu.