Sobotka oživí tým expertů. Nový NERV nebude jen o ekonomice
Národní ekonomická rada vlády (NERV) se téměř po roce spánku znovu probudí k životu. Serveru ECHO24.cz to potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Pozvánku do poradního sboru dostanou jeho původní členové, k nim mají přibýt ale také experti na další problematiku.
Činnost NERV je pozastavena od srpna loňského roku, hlásí vládní webové stránky. Setkávání odborníků na veřejné finance, boj s korupcí, zdravotnictví, trh práce nebo vztahy s Evropskou unií ustala krátce po pádu vlády Petra Nečase (ODS). A zatímco úřednický Rusnokův kabinet neměl o externí neplacené poradce zájem, Sobotkova vláda chce k jejich doporučením znovu přihlížet.
„Připravujeme do vlády určitou transformaci NERVu, rozšíření. Dojde k určitým změnám a samozřejmě oslovíme i ty lidi, kteří ve stávajícím NERVu pracují, zda budou mít zájem pokračovat dál,“ uvedl premiér Sobotka pro ECHO24.cz.
Bělobrádek: Nikdo nejsme takový génius, abychom všechno zvládli sami
„Pan premiér chce NERV svým způsobem rekonstruovat. Rozšířit ho nikoli jenom na ekonomické oblasti, ale také na oblasti další,“ připojil se vicepremiér Bělobrádek, podle kterého je restart panelu otázkou nejbližších měsíců. Lidovci záměr vítají. „Nikdo nejsme asi takový génius, abychom všechno zvládli sami. Pokud jsou lidé ochotni radit, tak proč ne,“ zmínil předseda KDU-ČSL.
Myšlenku na obnovení orgánu, jehož kořeny sahají až do začátku roku 2009, vítá i jeho dlouholetý člen – ekonom Petr Zahradník. Rovnou také odmítá kritiku, podle které sice experti mohli radit, jak mohli, ale politici si stejně udělali vše po svém. A mnohdy výrazně odlišně.
„Neměl jsem z působení v NERVu žádný frustrující pocit,“ uvedl Zahradník, který měl na starosti evropské fondy, kohezní politiku, věci spojené s rozpočtovou stabilitou a fiskálním paktem. Oceňuje především prostor pro diskusi nad komplexními otázkami. I když bývalý dlouholetý ekonom České spořitelny od ledna působí v bruselské kanceláři firmy ČEZ, tvrdí, že na odbornou debatu by si čas rád vyhradil.
Zahradník byl členem NERVu za vlády Mirka Topolánka (ODS), Jana Fischera (nestr.) i Petra Nečase (ODS). Zatímco u prvních dvou byl podle něj tlak na co nejrychlejší nalezení řešení, u Nečasova kabinetu oceňuje, že dal expertům na promýšlení problémů více času a rozčlenil je do zhruba desítky pracovních skupin.
„Žádné podmínky si nekladu. Myslím si jen, že čím variantnější spektrum lidí tam bude, čím bude složení skupiny barevnější, tím to bude přínosnější,“ míní Zahradník. „Politici dostanou informaci, že svět ani ekonomika nejsou černobílé a že není jenom jedno jediné nejlepší a správné řešení. Že existuje řada variant a jenom jejich velmi detailní prozkoumání umožní učinit politické rozhodnutí, které je založené na věcné kompetenci,“ dodává.
Svůj NERV měl Topolánek, Fischer i Nečas
Zahradník byl členem NERVu za vlády Mirka Topolánka (ODS), Jana Fischera (nestr.) i Petra Nečase (ODS). Zatímco u prvních dvou byl podle něj tlak na co nejrychlejší nalezení řešení, u Nečasova kabinetu oceňuje, že dal expertům na promýšlení problémů více času a rozčlenil je do zhruba desítky pracovních skupin. Právě takový styl práce – pokud dostane pozvánku se na ní podílet – by preferoval i do budoucna. „Byl bych velmi poctěn oslovením pokračovat v Národní ekonomické radě vlády nebo její modifikaci,“ připojuje.
Jaké další obory nový NERV pojme, zatím není přesně určené. V minulosti se už experti zabývali například možností předcházet povodňovým škodám, řadu témat k diskusi určitě nabízí sociální oblast nebo rozvoj školství a vzdělanosti.
V současnosti má na sebe navázaný úzký tým ekonomických poradců vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Jeho Radu ekonomických poradců (REP) vede ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. Také tady je jedním ze členů Petr Zahradník. „Tato komunikace není vedena po jakékoli politické nebo stranické linii. Je to komunikace čistě kompetentní, profesní,“ uzavírá. Babiš si přitom nechá svůj REP, i když Sobotka obnoví činnost NERV, potvrdilo ministerstvo financí.