Velvyslanci proti korupci? Kanadský kryl nelegální financování české politiky

Ze životopisu Otty Jelineka

Velvyslanci proti korupci? Kanadský kryl nelegální financování české  politikyNOVÉ
Kanadský velvyslanec Otto Jelinek. Foto: Reprofoto: YouTube.com/USEmbassyPrague
1
Domov
Dalibor Balšínek
Sdílet:

Pět v Česku působících velvyslanců – americký, norská, jihokorejský, britská a kanadský – připravili reklamní spot s názvem #protikorupci, kterým chtějí pomoc v boji s korupcí v České republice. Odhlédněme nyní od faktu, že tímto aktem zasahují do politické a společenské atmosféry hostitelské země a nepředstavujme si situace, že by například velvyslanci středoevropských zemí přichystali šestitýdenní kampaň v USA na podporu hlavních tezí (například protiuprchlických) z politického programu Donalda Trumpa.

Absurditu této akce, kterou lze považovat za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky, dokládá jeden z aktérů stojící s cedulkou #protikorupci, a to velvyslanec Kanady Otto Jelinek. Podívejte se na video velvyslanců:

Kanadský velvyslanec není totiž jen Čechokanaďan, někdejší mistr světa v krasobruslení z roku 1962 a bývalý kanadský ministr sportu v letech 1984-1988. Výrazně se také zapojil do budování kapitalismu v Čechách v 90. letech minulého století. O této etapě se v jeho oficiálním životopisu moc nedozvíte.

Otto Jelinek podnikal s lidmi napojenými na podsvětí, jeho firma figurovala v jednom z největších loterijních podvodů v historii země a další firma, kterou vedl, přikryla největší skandál spojený s netransparentním financováním politických stran. Tyto informace a události ale na Googlu nenajdete, protože v té době internet prakticky neexistoval, a také se hůře hledají v digitálních archivech. Bylo to v době před internetem.

Otto Jelinek se v 90. letech dal do holportu s emigrantem Janem Urbánkem, mužem, který za pomoci bratrů Kočkových vládl Holešovické tržnici, kde měl například řídit obchod s prostitucí (viz text Záhada holešovického hampejzu z deníku E15 pod článkem).

Jan Urbánek má velmi barvitou historii. V osmdesátých letech seděl ve vězení a za velmi podivných okolností se dostal ven a emigroval do Kanady. V policejních záznamech protikorupční policie (v 90. letech ještě pod označením SPOK) se uvádělo, že se mu to podařilo na pokyn náčelníka Státní bezpečnosti Alojze Lorence.

Polistopadová policie Urbánka tehdy monitorovala i proto, že se měl údajně podílet na nelegálním vývozu do Íránu. (Historii Jana Urbánka jsme s tehdejším kolegou, novinářem Tomášem Hořejším, popsali v 90. letech v Lidových novinách. Jan Urbánek za to LN zažaloval, ale soud jsme pod několika letech vyhráli.)

Otto Jelinek s Janem Urbánkem figuroval například ve firmě Delta Climatizer, která organizovala velmi populární loterijní soutěž TV Bingo, kde policie odhalila miliónové podvody, a loterie po několika měsících od odhalení podvodů skončila. (viz text Skandál: Televize Nova netuší, že loterie klame diváky z Lidových novin pod článkem)

Do politického života v zemi se Otto Jelinek ale nejvíce zapsal, když pokryl tehdejší skandál ODS. To jsou ti slavní Lajoš Bács a Radjiv Sinha či záhadné konto ve Švýcarsku, které vedlo k pádu vlády Václava Klause a k tzv. sarajevskému atentátu.

Ještě před tím ODS angažovala auditorskou společnost Deloitte & Touche (D&T), kterou vedl a reprezentoval Otto Jelinek. Byl to právě současný kanadský velvyslanec v Praze, který se ujal zadání a nechal provést forenzní audit financí ODS z období let 1994-1997. A výsledek? Financování ODS je v pořádku. Dnes tato osoba stojí s cedulkou #protikorupci vedle velvyslanců dalších zemí. Redakce bude zjišťovat jejich stanovisko k těmto historickým faktům.

Někteří velvyslanci nedávno poukázali ještě na jinou spojitost. Podle informací Práva odmítli ambasadoři Dánska a Japonska v prosinci 2015 figurovat s kanadským velvyslancem na jednom „protikorupčním listě“ a nepřipojili svůj podpis pod prohlášení sedmi ambasád k Mezinárodnímu dni boje proti korupci. Důvodem byla Jelinekova minulost jakožto lobbisty britsko-švédského konsorcia BAE, které bylo v několika zemích – i v Česku – vyšetřováno kvůli údajné korupci při prodeji gripenů.

Článek vznikl s rešeršní pomocí Vojtěcha Berana.

Výňatek č. 1

Záhada holešovického hampejzu. Článek E15 z 2. února 2009

„Přestože primátoři Jan Kasl a Pavel Bém museli nejednou vysvětlovat, jak je možné, že město získává nezanedbatelné příjmy zrovna z prostituce, mhouřili nad přítomností hampejzu v Holešovické tržnici dlouhá léta oči. Razantní řešení nepřišlo ze strany pražského magistrátu ani v roce 2001, kdy se veřejně hovořilo o obchodování s bílým masem, a v holešovickém nevěstinci dokonce proběhla policejní razie.

Na dotěrné dotazy novinářů radní později většinou odpovídali, že správci tržnice, kterým byla až do roku 2006 firma Delta Climatizer, nemohou vypovědět smlouvu. Ta byla v roce 1995 uzavřena na neuvěřitelných 50 let.

Vedení města tehdy argumentovalo mimo jiné tím, že s erotickým centrem se počítá v generelu Holešovické tržnice. Ten v polovině devadesátých let schválili tehdejší radní a problematický podnik proto prý nejde dostat pryč tak snadno. Podle zdroje z pražského magistrátu se sice o revizi generelu mluvilo v roce 2002, když ale mělo dojít přímo k projednání, bod se na pořad rady nikdy nedostal.

Za vstřícností vůči bývalé správcovské firmě mohl být vztah pražských radních k jejímu majiteli. Jan Urbánek, o němž média v té době psala, že je napojen na klan Kočkových, v devadesátých letech sponzoroval ODS i lidovce. Urbánek byl mimo jiné také označován jako neoficiální majitel firmy E.R.O.C, která je provozovatelem zmíněného nevěstince.“

Výňatek č. 2

Skandál: Televize Nova netuší, že loterie klame diváky. Článek Lidových novin z 6. října 1995

„V úspěšné a veřejností oblíbené loterii TV BINGO NOVA dochází podle zjištění LN k miliónovým podvodům. Dosud nezjištění pracovníci úspěšné televizní hry vědomě klamou veřejnost tím, že majitelům vylosovaných tiketů před zraky televizních diváků vyplácejí statisícové výhry. Tyto částky ale musejí někteří výherci po předchozí dohodě vrátit zaměstnancům loterie, kteří si údajně peníze ponechají. Za odměnu dostanou falešní výherci deset tisíc korun, které s nimi organizátoři klamného vyplácení výher dohodnou několik dnů před televizním losováním. Finanční machinace okolo televizního losování LN potvrdily důvěryhodné zdroje.

Za účelem fiktivních výher jsou získáváni většinou rodinní příslušníci některého ze zaměstnanců – pravděpodobně obsluhy řídicího počítače loterie – firmy TV Bingo, s. r. o., která hru provozuje. Tyto informace LN získaly přímo od občanů z jihočeské vesnice poblíž Strakonic, kteří se hry zúčastnili.

Majitelem TV Bingo NOVA je česko-kanadská akciová společnost Delta Climatizer. Za rok své existence v ČR vydělalo TV Bingo více než miliardu korun. Ředitel TV Bingo NOVA Havlíček LN sdělil, že na projektu této hry u nás je angažován i bývalý federální ministr kanadské vlády Otto Jelinek, který je českého původu.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články