Ruská a syrská letadla shazují zakázané kazetové bomby, uvádí HRW

RUSKÉ NÁLETY V SÝRII

Ruská a syrská letadla shazují zakázané kazetové bomby, uvádí HRWAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: shutterstock.com
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruské a syrské letectvo používají při náletech v Sýrii kazetové bomby, uvádí ve své nové zprávě organizace Human Rights Watch (HRW). Nálety ruských a syrských strojů podle organizace směřují především na pozice syrské opozice a kromě ozbrojenců usmrcují i civilisty včetně žen a dětí, píše Rádio Svobodná Evropa.

Tříštivé (kazetové) bomby, jejichž používání je v mnoha zemích zakázané, fungují tak, že vybuchnou ještě před dopadem na zem a do prostoru rozptýlí stovky malých částí. Ty potom fungují jako samostatné projektily, které jsou účinné především proti živé síle protivníka.

Organizace Human Rights Watch ovšem upozorňuje, že tuto živou sílu mnohdy představují syrští civilisté, kteří se nacházejí v oblastech pod kontrolou syrské opozice. HRW ve zprávě uvádí, že při náletech, kdy byly použity tříštivé bomby, zemřelo od konce září nejméně 35 civilistů, z toho 5 žen a 17 dětí. Dalších několik desítek pak bylo zraněno. Dva z náletů zároveň zasáhly uprchlické tábory pro vnitřní syrské uprchlíky.

Používání tříštivé munice reguluje Úmluva o zákazu kazetové munice z roku 2008, k níž se připojilo 118 států světa. Úmluva zakazuje používání tříštivých výbušnin během válečných konfliktů a při protiteroristických operacích. Zároveň zabraňuje státům, které se k úmluvě připojily, aby vlastnily větší množství těchto výbušnin než jaké je potřeba pro výzkumné, tréninkové a další účely.

Rusko a Sýrie se k úmluvě nepřipojily, podobně jako třeba Spojené státy, Čína, Indie, Pákistán a nebo Izrael. Kromě leteckých bomb se tříštivá munice může vyskytovat například ve formě tankových nebo dělostřeleckých granátů.

Čtěte také: Saúdové prý v Jemenu použili tříštivou munici z USA

Přes 7000 civilistů. Tolik jich zabily nálety v Sýrii za poslední rok

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články