On-line kontrola za dveřmi. Projekt EET už nikdo nezastaví
Týdeník Echo
Babiš vypustí krakena, kterého nebude mít sám pod kontrolou. Těmito slovy přibližují IT experti, co se stane prvního prosince 2016, až začnou hospodští účtovat na registračních pokladnách EET, on-line napojených na finanční správu. Přes všechny možné stížnosti u Ústavního soudu či antimonopolního úřadu a přes veškeré snahy ještě zákon o EET změnit, může už jen zázrak zabránit tomu, aby byly pokladny zavedeny. Stejně tak jen zázrak odvrátí nebývalý chaos, až se spustí složitý a nevyzkoušený systém. Krakenem však má být něco jiného. V prosinci se na internetových sítích najednou objeví obrovský objem nezabezpečených dat o firmách, s nimiž se okamžitě začne obchodovat.
V Národním programu reforem, který každoročně vláda předkládá do Bruselu, stojí letos na prvním místě „elektronická evidence tržeb, která bude spuštěna v prosinci letošního roku“. Protože se v minulých letech Sobotkův kabinet soustředil na rušení úsporných opatření předchozí Nečasovy vlády a napřesrok končí funkční období, jsou pokladny EET vrcholným představením vládní garnitury sociální demokracie, ANO a lidovců.
Zřejmě v tom není úmysl, jenže příprava sporného zákona se táhne a vyvolává nesmiřitelné konflikty, ve kterých vládní koalice odmítá jakýkoli kompromis. Nejen autor zákona Andrej Babiš, ale ani zbylí členové koalice nemohou bez ztráty pověsti ustoupit. Každý odpor proto převálcují bez ohledu na argumenty.
K silovému řešení se vláda rozhodla, když při přípravě zákona ignorovala otázku, jaký dopad bude mít zavedení pokladen na živnostníky. Důvodová zpráva neobsahuje žádnou sociologickou ani ekonomickou analýzu, vyplývá z ní pouze, že poctivým podnikatelům vznikne jediný náklad, malá pokladna v ceně pěti tisíc korun. Naopak stát na tom vydělá, protože lepší dohled přinutí nepoctivce, aby ročně odvedli na dani z přidané hodnoty (DPH) pět miliard korun navíc. A protože nebudou moci díky EET zapírat své příjmy, stát si přilepší na daních z příjmu o dalších sedm miliard. Před únorovým hlasováním o zákonu ve sněmovně zvýšil ministr Babiš předpokládaný výnos na celkových 18 miliard. Není proč váhat.
Přesto komplikace nastaly, a to hned ve dvou rovinách: první v rámci veřejné debaty a druhá při technické přípravě. Nejde o maličkosti.
Lídři koalice nechtějí připustit, že zavedení elektronických registračních pokladen s sebou nese omezení počtu živnostníků. Veřejná diskuse ovšem k tomu dospěla nezvratně.