Úder USA cílí přímo na prezidenta Putina a jeho peníze

KRYMSKÁ KRIZE

Úder USA cílí přímo na prezidenta Putina a jeho peníze
Svět

Sankce uvalené Spojenými státy na ruské oligarchy citelně zasáhnou i ruského prezidenta Vladimira Putina, míní americké ministerstvo financí. Na seznamu dvaceti osob podle úřadu figurují lidé, na jejichž podnikání jsou závislé Putinovy zisky. Jsou mezi nimi mimo jiné Putinův osobní bankéř Jurij Kovalčuk a podnikatel Gennadij Timčenko, do jehož firmy prezident investoval.

Gennadij Timčenko až do středy spoluvlastnil Gunvor Group, jednu z největších energetických společností na světě. Svůj 43procentní podíl prodal obchodnímu partnerovi Torbjornu Tornquistovi den před tím, než americký prezident Barack Obama vyhlásil sankce. K tomu došlo ve čtvrtek.

Podle amerického ministerstva má prezident Putin na Timčenkův podnik finanční vazby. "Timčenkovy aktivity v energetickém sektoru mají přímé napojení na Putina. Putin má v Gunvoru investice a možná má přístup k peněžním zdrojům Gunvoru," uvedlo ministerstvo.

Informace o finančních zájmech Putina v Gunvoru vypluly na povrch už v roce 2010 na serveru Wikileaks, který zveřejnil tajné materiály amerického ministerstva zahraničí. Tehdejší americký velvyslanec v Moskvě John Berley ve svých zprávách informoval o „tajných vlastnících podílu ve společnosti“ mezi nimiž byl právě Putin.

Na blacklistu Banka Rosija: klienti nemohou provádět platby

Další z „blacklistu“, Jurij Kovalčuk, je ředitelem banky Rosija, která je rovněž zahrnutá do sankcí. Kovalčuka pojí s Putinem letité přátelství, které začalo v devadesátých letech, kdy byl Putin zástupcem starosty v Petrohradě. Banka Rosija je známá jako zřizovatel účtů řady ruských politiků.

Uvalení sankcí se projevilo hned v pátek ráno, když společnosti VISA a MasterCard přestaly zpracovávat transakce jejích ruských klientů. Zatím mohou provádět výběry z bankomatů v Rusku, ale nikoli platby. V cizině zřejmě jejich karty nefungují vůbec.

Putinovi partneři z juda

Seznam pokračuje jmény Putinových sparring partnerů z juda, bratry Rotebergovými. Arkadij a Boris si díky přátelství s Putinem vydělali na zakázkách pro olympiádu v Soči až sedm miliard amerických dolarů. Kromě toho jsou napojeni na na státní podnik Gazprom, největšího světového producenta zemního plynu. Sankce se vztahují i na Putinova bývalého spolupracovníka z KGB Vladimira Jakunina, který šéfuje Ruským železnicím.

Všech pět jmenovaných označil ve svém komentáři pro list The New York Times ruský disident Alexej Navalnyj za „kremelskou mafii“.