Hnojomety Agrofertu v akci

Hnojomety Agrofertu v akci
Komentáře

Daniel Kaiser

V posledních Otázkách Václava Moravce vicepremiér Andrej Babiš opakoval, že jeho oponent Miroslav Kalousek je lhář, a v rámci dokazování pronesl i tuto freudovskou větu: „Lže o tom, že jsme mu nedali rozhovor.“ Myslel tím Kalouskovo dva týdny staré oznámení, že rozhovor, který s ním natočil redaktor Mladé fronty Dnes, byl odsouván ze dne na den a pak definitivně zakázán po zásahu majitele, jímž není nikdo jiný než Babiš. Ten freudovský pluralis maiestaticus ve větě pana ministra je upozornění pro ty, kdo si mysleli, že Babiš si nakoupil noviny, servery, rádia, a posléze možná i televizi proto, aby je neovlivňoval.

To bylo v neděli, v pondělí začal všední den mediální divize Agrofertu. Babišova Mladá fronta Dnes z titulní strany otevřela text o právníkovi a pravé ruce premiéra Sobotky Radku Pokorném. Upozorňuje na jeho dvojjedinou roli právníka firem, které se soudí se státem, a místopředsedy rozhodčího soudu, u něhož se ty arbitráže rozhodují.

Na titulní straně Babišových Lidových novin se pro změnu umístil případ OKD. Soud k této privatizaci menšinového podílu státu v uhelných dolech z roku 2004, v níž je namočen premiér Sobotka a opět Pokorný, začíná tento pátek, ale první sešity LN neopouští už déle než dva týdny. Na titulní stránce LN bylo OKD 26., 29., 30. září, 3. a 5. října. Věnovat se selhání juniorního ministra financí Bohuslava Sobotky před deseti lety, zkoumat podvojnou roli jeho důvěrníka Radka Pokorného je jistě v pořádku, ale v tomto případě nikoliv na místě. Aféry Agrofertu, jako byla například chemická likvidace úrody jiného zemědělce, jako je vyšetřování role dceřinné firmy Agrofertu při ohýbání tendrů v České poště, se na stránky obou novin téměř nedostaly, natož aby z nich byl hlavní text čísla.

Do třetice včera ministr vnitra a zlý muž sociální demokracie Milan Chovanec zveřejnil jakýsi příběh o fotomontáži. Chovanec prý už několik měsíců věděl, že se chystá montáž jeho s nahatou dívkou v nočním podniku. Chovanec dal předem vědět kontrarozvědce, a včera ho s fotomontáží konečně konfrontovali bulvární novináři. Dotyčný bulvár se jmenuje Denní expres, i on patří do stáje Agrofertu. Všem, co vám budou tvrdit, že Babišova média píší padni komu padni, by se mělo odpovídat: Nezapích jsem ho, pane strážmistře, sám mi spad na kudlu a pak ještě třikrát.

Ve zmíněném vysílání publikoval Václav Moravec i zajímavý výzkum preferencí společnosti TNS AISA, z nichž vyplývá, že preference, které si catch-all hnutí ANO ukrajovalo z pravé poloviny spektra a na nichž vystavělo svůj fenomenální úspěch ve volbách před dvěma roky a pak ho dlouho udržovalo, už jsou možná spotřebované. Naopak se prý někteří tradiční voliči k ODS právě od Babiše začínají zase vracet. To se shoduje i s průzkumy, o nichž nedávno mluvil předseda ODS Petr Fiala: procenta pro hnutí ANO jsou sice pořád zhruba stejně vysoká, nicméně elektorát se mu přesouvá zprava doleva. Každopádně je to důvod k obavám v Lidovém domě. Mít za koaličního přítele Andreje Babiše, to pak už člověk ani nepotřebuje opozici.