Babiš si vlezl do pasti

Slíbil čtyři tvrdé doklady o příjmech

Babiš si vlezl do pastiKAUZA TÝDENÍKU ECHO
Andrej Babiš Foto: FOTO: Jan Zatorsky
2
Domov

Lenka Zlámalová

Poslední lednový den kulminovalo první kolo veřejné debaty o chybějících legálních osobních příjmech ministra financí a nejpopulárnějšího politika v zemi, kterou otevřel Týdeník Echo (3/2017). Andrej Babiš se stále víc zaplétal do svých vysvětlení, kde přišel k nově ohlášené miliardě nezdanitelných příjmů, která mu měla zajistit dost legálních osobních příjmů, aby si mohl v roce 2013 koupit nezdaněné dluhopisy od Agrofertu, jež mu až do roku 2022 vynášejí od všech daní a pojistného osvobozených 90 milionů korun ročně. To je naprosto dominantní zdroj současného Babišova živobytí.

O praktikách Andreje Babiše a jeho hnutí se dozvíte více zde v Týdeníku Echo.

Ten den přislíbil šéf ANO svým followerům na Twitteru: „Ve 22.30 jdu do Událostí, komentářů, abych řekl pravdu a vyvrátil různé dezinformace, které zazněly v médiích. Snad mě to nechají vysvětlit.“

Andrej Babiš působil nezvykle klidně. Nerozčílil se. Nikoho neurazil. Nemluvil sprostě ani slovensky. Zjevně předtím prošel důkladným koučováním svých mediálních stratégů, jimž se v předchozích dvou týdnech vymykal a po babišovsku řádil. Žádnou novou pravdu, která by projasnila, odkud pochází ta náhle objevená miliarda, se diváci nedozvěděli. Nedostali informaci, kde a kdy přišel k legálním příjmům, z nichž si pořídil ty akcie, firmy a dluhopisy, které mu později měly vynést miliardu nezdanitelných příjmů. Na stránkách ANO ve videu z jednoho celorepublikového předvolebního mítinku mimochodem tvrdí, že akcie nikdy nekupoval.

Když budeme Babišovo expozé v Událostech, komentářích, kvůli němuž Česká televize přetáhla regulérní vysílací čas, brát jako nejkomplexnější vysvětlení pochybností o jeho osobních legálních příjmech, padly tam čtyři důležité věci, u nichž by měli hlavně koaliční partneři v čele s premiérem, ale také opozice šéfa ANO tlačit a vymáhat je po něm.

Zaprvé: Babiš řekl, že může pohyby na účtech doložit původ svých legálních příjmů.

Zadruhé: Babiš řekl, že si zadá u dvou auditorských firem z velké čtyřky (patří do ní PriceWaterhouseCoopers, Ernst & Young, KPMG a Deloitte) nezávislý audit svých osobních legálních příjmů.

Zatřetí: Babiš řekl, že požádá finanční správu, aby podle nového zákona o prokázání původu majetku prokázala původ jeho majetku. Zároveň řekl, že ji zprostí mlčenlivosti. To znamená, že dá finanční správě zcela volný prostor ke zveřejnění původu svého majetku.

Začtvrté: Babiš tvrdí, že může ukázat, že peníze za dluhopisy Agrofertu do firmy skutečně odešly z jeho osobního účtu. A může to dokázat. Dokázat to lze jediným způsobem: výpisem z jeho soukromého účtu, odkud peníze odešly, a z firemního účtu Agrofertu, na nějž měly Babišovy osobní peníze přijít.

Všechno to jsou poměrně jasně formulované sliby o prokázání původu svých osobních legálních příjmů. Všechny je možné splnit v řádu několika málo týdnů. Záleží jen na koalici a opozici, jaký tlak na Babiše vyvine.

Čtyři základní závazky Babišova televizního turné pravdy je důležité dát do souvislostí. Začněme od jedničky.

Celý text čtěte na EchoPrime,
nebo v novém Týdeníku Echo.

O praktikách Andreje Babiše a jeho hnutí se dozvíte více zde v Týdeníku Echo.