Šikanují mě, stěžuje si Babiš. Porušuje zákon, trvá na svém Korte

ROZTRŽKA KVŮLI ZPRÁVĚ O ODPOSLEŠÍCH

Šikanují mě, stěžuje si Babiš. Porušuje zákon, trvá na svém KorteAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš považuje obvinění za účelovou šikanu z dílny TOP 09. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
Domov

Tereza Vilímová

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) označil nařčení z porušování zákona, z kterého jej obvinil poslanec Daniel Korte (TOP 09), za účelovou šikanu. Podle ministrovy náměstkyně Aleny Schillerové totiž zprávy odevzdávala celní správa dle zákona. Podle Babiše je to jen další důkaz toho, že opozice ke lživé kampani zneužívá sněmovní orgány. Korte ale trvá na tom, že zákon ministr financí porušoval, za celé volební období totiž dodal pouze jednu zprávu. Za pravdu mu dala i komise. Zpráva je navíc podle Korteho bezcenná. Chybí odposlouchávaná čísla, doba odposlechu i kdo o odposlech žádá.

„Považuji za skandální, že se zneužívají sněmovní orgány tímto způsobem. Korte dál pokračuje v šikaně, dokonce kvůli tomu svolává mimořádnou schůzi,“ řekl Babiš ve čtvrtek ráno na tiskovém briefingu, který kvůli obvinění z nedodržování zákonů svolal.

Korte mu totiž vyčetl, že neodevzdává dvakrát ročně kontrolní sněmovní komisi, jejíž je předsedou, zprávu o odposleších a že tím porušuje zákon. Podle celní správy i náměstkyně pro daně a clo Schillerové byla ale zpráva v posledních letech odevzdávána podle zákona a navíc stejným způsobem, jako činil Miroslav Kalousek (TOP 09), když byl ministrem financí.

„Povinnost byla plněna dle zákona. Ten sice říká, že má být zpráva odevzdávána dvakrát ročně, ale nestanovuje lhůty. Takže se vyvinula praxe, že se odevzdává jednou ročně na podzim s dvěma přílohami, které obsahují údaje za dvě pololetí,“ uvedla Schillerová. Tuto praxi prý navíc zavedl ještě Kalousek. Zprávu podle Schillerové předávali tajemníkovi komise a dokládala to doručenkami.

‚Neumí ani napsat datum‘

Korte nakonec přiznal, že zprávu za rok 2014 celní správa skutečně odevzdala. Byla uložena ve sněmovním trezoru pro utajované dokumenty. Problém je, že se nedostala na stůl sněmovní komise. „Neumím to vysvětlit, ale protože jsme o nich nevěděli, tak jsme je ani nemohli projednávat,“ uvedl Korte. Stále ale podle něj chybí tři další zprávy – dvě za rok 2015 a jedna za první pololetí 2016.

Korte totiž trvá na tom, že zpráva se má odevzdávat dvakrát ročně, tak jak je to uvedeno v paragrafu 66 zákona o celní správě a to, že obsahovala zvláštní přílohu pro každé pololetí, na tom nic nemění. „Když se pan Babiš rozhodne, že bude dávat třeba jednu zprávu za dva roky se čtyřmi přílohami nebo třeba jednu za celé volební období, tak to bude v pořádku?“ řekl Korte.

K tomuto závěru došla také komise pro odposlechy, která se ve čtvrtek usnesla, že ministr financí zákon skutečně porušil.

Zpráva prý navíc nemá odpovídající úroveň. „Prostudoval jsem zprávu za rok 2014, kterou celní správa odevzdala, a je úplně bezcenná,“ uvedl Korte. Podle něj v ní chybí čísla, která byla odposlouchávána, kdo o odposlech zažádal a od kdy do kdy odposlech trval.

Babiš považuje Korteho práci za špatnou a jeho neschopnost dokazoval tím, že Korte napsal na pozvánku na mimořádné jednání komise k odposlechům místo září květen. „Korte neumí ani napsat datum,“ sdělil Babiš. Také ho vyzval, aby šel na protialkoholní léčení. O omluvu podle svých slov nestojí.

Korte: Odstoupit nehodlám

Kvůli neodevzdaným zprávám se ve čtvrtek komise mimořádně sešla. Její členové se na ní věnovali zprávě, která byla nalezena ve sněmovním trezoru. Člen komise Ivan Gabal při ní také vyzval Korteho, aby na funkci předsedy rezignoval.

„Pan Gabal mě vyzval k odstoupení, já o tom přemýšlel, ale i na základě diskuze na jednání si myslím, že k tomu není důvod,“ uvedl Korte. Přiznal, že sice osočil Babiše neprávem z toho, že neodevzdal žádnou zprávu, nicméně to prý nebyla jeho chyba. Zprávy mu měl předat tajemník. Ten ale ve sněmovně už nepracuje a je v důchodu.

„Zprávy jsou v režimu vyhrazené a pan tajemník je utajil i přede mnou. Nevím proč, neumím si takové pochybení vysvětlit,“ uvedl Korte a přiznal, že v tomto směru se mýlil a že za to se Babišovi klidně omluví. Babišův výrok o protialkoholním léčení nechtěl komentovat.

Korte také odmítl argumenty, že si mohl zprávu od celní správy vyžádat, když je nedostal. „Když něco nedostanu, tak nevím, že to existuje. Kdybych byl býval věděl, že celní správa může provádět odposlechy, tak bych si ji žádal. Ale domníval jsem se, stejně jako ostatní kolegové, že veškeré informace o odposleších jsou zahrnuté v té zprávě od policie,“ vysvětlil Korte.

Komise proto přijala opatření, aby příště k podobné situaci nedošlo. Nově budou písemnosti předávány přímo předsedovi Kortemu a nebude je přebírat tajemník, tak jak to bylo dříve. Proběhlo také jednání s Schillerovou a ředitelem celní správy Milanem Poulíčkem. S těmi si podle Korteho vyjasnili, jak by měly zprávy na příště vypadat a jaké by měly obsahovat informace. Poslední zprávu, tedy za loňský rok, odevzdá sněmovní komisi celní správa ve čtvrtek, jak uvedl Poulíček.

Čtěte také: ‚Babiš porušuje zákon.‘ Nedal komisi zprávy o odposleších

Zaplatí Babiš ze svého škodu, kterou státu způsobila jeho ministryně?

‚Byznys na ubytovnách řešíme.‘ Marksová odmítá Babišovu ‚nehoráznost‘