Další útok. Policie islamistu sledovala, i tak ale knězi podřízli hrdlo

Další útok. Policie islamistu sledovala, i tak ale knězi podřízli hrdloAKTUALIZUJEME
Policie zasahuje v Saint-Etienne-du-Rouvray Foto: FOTO. REUTERS
Svět

ON LINE

Echo24

Dva ozbrojení islamisté vnikli ráno na mši do kostela v Saint-Etienne-du-Rouvray na severu Francie a zadrželi pět lidí jako rukojmí. Při útoku byl brutálně zabit čtyřiaosmdesátiletý kněz – útočníci mu podřízli hrdlo. Oba útočníky hlásící se k Islámskému státu posléze zastřelili policisté. Počet obětí podle ministerstva vnitra ještě nemusí být definitivní. Už několik hodin po útoku se ale objevily další informace o možném selhání policie, jeden z útočníků byl totiž obviněný ze spojení s teroristy a po propuštění z vazby byl sledovaný pomocí elektronického náramku.

ON LINE

21:08 Islamistická hrozba je největší v historii
Islamistická hrozba ve Francii i v Evropě ještě nikdy nebyla tak veliká jako nyní, řekl francouzský prezident François Hollande. „Zaútočit na církev, zabít kněze, to je hanobení republiky, zasévání strachu. Neboť teroristé nás chtějí rozdělit, postavit proti sobě,“ dodal prezident. Cílem radikálů je podle něj rozbití francouzské demokracie.

18:19 Útočníci si vraždu kněze natáčeli
Jedné ze sester, o které BBC píše jako o sestře Danielle, se podařilo v okamžiku, kdy se útočníci připravovali na vraždu kněze, z kostela utéct. „Donutili ho, aby si klekl. Chtěl se bránit, proto došlo k té tragédii. Nahrávali si to. Pak u oltáře pronesli v arabštině nějaké kázání,“ vypověděla žena francouzským médiím. Podle zdroje blízkého vyšetřování měli útočníci kromě nožů také starou nefunkční pistoli a zařízení, které mělo vypadat jako výbušnina.

17:48 Policie okolo kostela nenašla žádné výbušniny
Policie ukončila prohledávání kostela v Saint-Étienne du Rouvray, kde pátrala po případných výbušninách. Okolí objektu je ale stále uzavřené a na místě je mnoho těžce vyzbrojených policistů.

16:02 Policie zadržela podezřelého
Zdroj blízký vyšetřování uvedl, že v souvislosti s vyšetřováním úterního útoku v kostele policisté vzali do vazby jednoho muže. Časopis Le Point uvedl, že zadržená osoba je nezletilá a má blíže neupřesněný vztah k jednomu z teroristů, kterým je muž s iniciálami A.K.

15:37 Jednoho z útočníků sledovala dlouhodobě policie
Jednoho ze zastřelených útočníků sledovala delší dobu policie. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to uvedla agentura AFP. Muž se snažil dvakrát neúspěšně odcestovat do Sýrie – jednou přes Mnichov, podruhé přes Ženevu. Ve Švýcarsku byl zadržen a podezřelý z toho, že je napojen na teroristy. Následně byl ve Francii obviněný ze zločinného spolčení a z udržování vztahů s teroristickou organizací. Vyšetřován byl ale na svobodě a úřady mu pouze nařídily nosit elektronický náramek kvůli sledování jeho pohybu.

14:28 K útoku se prostřednictvím agentury Amak přihlásil IS
Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k útoku. Skupina prostřednictvím své agentury Amak oznámila, že čin spáchali dva její vojáci. „Provedli operaci v reakci na výzvu útočit na země křižácké koalice,“ uvedla agentura Amak o útočnících.

14:00 Hollande: Policie zasáhla extrémně rychle. Jinak obětí mohlo být více
Hollande vyjádřil podporu bezpečnostním složkám a policistům, kteří extrémně rychle zasáhli a zachránili tři rukojmí. „Teroristé se před ničím nezastaví, ale my se také nezastavíme. Využijeme veškerou energii a všechny prostředky, abychom se bránili,“ dodal.

13:55 Jeden z útočníků se loni pokoušel odcestovat do Sýrie
Jeden z útočníků byl ve Francii dříve vězněn. Poté, co se v loňském roce pokusil odcestovat do Sýrie, byl pod dohledem policie. Podle serveru Conflict News dokonce nosil elektronický náramek.

13:40 Hollande: Útočili teroristé hlásící se k Islámskému státu
Hollande potvrdil, že útočili teroristé, kteří se hlásí k Islámskému státu. „Teroristé nás chtějí rozdělit. Dnes po smrti tohoto kněze bych chtěl říci všem katolíkům, že na ně myslím a podporuji je. Je to útok nejen na všechny katolíky, ale i všechny Francouze. Musíme stát při sobě, aby nás nikdo nemohl rozdělit,“ prohlásil na tiskové konferenci.

13:33 Hollande se setkal s rodinou kněze
Hollande se na místo útoku vydal společně s ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem. Prezident už se setkal s rodinou zabitého kněze a mluvil i s rukojmími.

13:30 „Papež cítí hrůzu a bolest z nesmyslného násilí“
„Papež je informován, cítí bolest a hrůzu tohoto nesmyslného násilí a co nejsilněji odsuzuje všechny formy nenávisti,“ uvedl vatikánský mluvčí Frederico Lombardini. Vatikán útok označil za barbarský čin.

12:55 Duka: kostel není místem pro násilí
„Kostel, natož pak bohoslužba nikdy nebyla a není místem pro demonstraci, aktivismus, ani jiné násilí. Je to dům Páně,“ napsal na twitteru kardinál Dominik Duka s tím, že se modlí za Rouvray.

12:50 Útočníci knězi nejspíš podřízli hrdlo
Policejní zdroj uvedl, že útočníci knězi jménem Jacques Hamel nejspíš podřízli hrdlo.
12:45 Zranění jsou tři rukojmí
Podle posledních informací arcibiskupa z Rouen Dominiqua Lebruna utrpěly zranění tři osoby držené jako rukojmí. Dříve se mluvilo o jednom těžce zraněném.

12:40 „Chtějí vyvolat náboženskou válku“
„Horor. Dělají vše pro to, aby vyvolali válku mezi náboženstvími,“ tweetoval bývalý francouzský ministr Pierre Raffarin, který nyní předsedá senátnímu zahraničnímu výboru.

12:30 Zabitému knězi bylo 84 let
Eulalie Garciaová, která v obci žije, znala 84letého kněze od dětství. „Moje rodina tady žije 35 let a všichni jsme ho znali. Byl to člověk, kterého si všichni vážili. Byl velmi taktní a nerad na sebe strhával pozornost,“ uvedla. Kněz nejspíš podlehl bodným zraněním na krku.

12:20 Na místo útoku dorazili pyrotechnici
Pyrotechnici a policisté pátrají v kostele po tom, zda útočníci nenechali na místě výbušniny.

12:15 Francouzský premiér: je to barbarství
Francouzský premiér Manuel Vals vyjádřil „zděšení z barbarského útoku“ na kostel v v Saint-Etienne-du-Rouvray. „Celá Francie a všichni katolíci jsou zraněni. Budeme stát pospolu,“ napsal na twitteru.

12:05 Na kostel byl plánován útok už před rokem
Ve stejném kostele chtěl už před rokem útočit 24letý alžírský student Sid Ahmed Ghlam, policie ho však zadržela ještě předtím, než mohl plánovaný čin uskutečnit.

12:00 Útok začala vyšetřovat protiteroristická prokuratura
Celým incidentem už se začalo zabývat protiteroristické oddělení státního zastupitelství v Paříži.

„Dva jedinci vyzbrojení noži vstoupili do kostela a drží tam pět lidí jako rukojmí,“ uvedlo Le Figaro s odkazem na policejní zdroj dnes dopoledne.

Muži pronikli do kostela zadním vchodem ve chvíli, kdy probíhala mše. Na místě byli kromě kněze přítomné dvě řádové sestry a dva věřící. Třetí jeptišce se podařilo utéci a zavolat policii.

Všechny přítomné zadrželi útočníci jako rukojmí. Ještě předtím, než policie stačila zasáhnout, zabili kněze a těžce zranili jednoho věřícího. Ten nyní v nemocnici bojuje o život.

Televize France 3 uvedla, že z místa byly slyšet výstřely. Podle Reuters byli oba útočníci „zneškodněni“, později média upřesnila, že oba muže zastřelili příslušníci zvláštních policejních jednotek, které na místo dorazily. Policie oba útočníky usmrtila přibližně v 10.45 ve chvíli, kdy vyšli na nádvoří před kostelem. Na místě stále zůstává speciální zásahová jednotka.

Útočníci měli vniknout do kostela v úterý okolo 9.45 hodin dopoledne. Policie následně celou oblast evakuovala.

Ve stejném kostele chtěl už před rokem útočit 24letý alžírský student Sid Ahmed Ghlam, policie ho však zadržela ještě předtím, než mohl plánovaný čin uskutečnit.

 

Na místo míří francouzský prezident Françoise Hollande i ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Jeho úřad uvedl, že počet obětí ještě nemusí být definitivní.

Podle policie měl jeden z útočníků plnovous a pokrývku hlavy, jakou nosí muslimové.

Celým incidentem už se začalo zabývat protiteroristické oddělení státního zastupitelství v Paříži.

Ve Francii platí výjimečný stav kvůli teroristickým útokům, které zemi v posledních měsících zasáhly. Poslední z nich se stal před necelými dvěma týdny, kdy útočník najel nákladním autem do davu lidí v Nice a zabil přitom 84 osob.

Související články