Sládek vyšel ze zapomnění. Větří u protiislamistů příležitost?

Sládek vyšel ze zapomnění. Větří u protiislamistů příležitost?NOVÉ
Miroslav Sládek. Foto: Foto: Facebook/Miroslav Sládek
Domov

POLITICKÝ COMEBACK?

vb Echo24

Sílící uprchlická krize a narůst islámského extremismu ve světě zřejmě přiměly někdejšího kontroverzního politika Miroslava Sládka, aby se po letech znovu ukázal na světle. Politik, který proslul svými nevybíravými výroky na adresu Romů nebo Německa, v úterý vystoupil na pražském Klárově, kde promluvil k účastníkům protiimgrační demonstrace.

Někdejší předseda republikánů, který bývá některými označován jako „otec českého populismu“ k demonstrantům promluvil v úterý odpoledne na Klárově.

Sládkovy projevy k občanům na náměstích sice v devadesátých letech nebyly nijak neobvyklé, od začátku tisíciletí se ale kontroverzní politik stáhl nejprve na Moravu a pak se odmlčel zcela. Jeho vystoupení na Klárově, které přišlo jen několik dní poté, co sdílel tři své názorové texty na portálu Parlamentní listy, by tak mohlo napovídat, že se chce do politiky vrátit.

Nasvědčoval by tomu ostatně i profil na Facebooku, který nese Sládkovo jméno a na kterém se nyní objevují texty, které se svou rétorikou příliš neliší od toho, co předseda republikánů hlásal v 90. letech. Jediný rozdíl oproti minulé době je ten, že tehdejší nevraživost vůči Romům nebo Německu, nyní vystřídala nevraživost vůči běžencům.

Miroslav Sládek se do historie české politiky zapsal především jako spoluzakladatel a předseda Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa (SPR–RSČ). Několikrát se pokoušel i kandidovat na prezidenta. Když byl na SPR–RSČ počátkem roku 2001 kvůli finančním potížím vyhlášen konkurz, Sládek založil novou platformu Republikáni Miroslava Sládka. V posledních letech se držel stranou veřejného života. Podle některých médií se navíc dostal do finančních potíží a hrozily mu exekuce.

Čtěte také: Rasista Okamura je dnešní Sládek. Jen nebezpečnější

ON-LINE: Zeman a Konvička na jednom pódiu. Zpívali hymnu