Do důchodu až v 69 letech, jinak nebude na dávky, radí Bundesbanka
Stárnoucí populace
Německá centrální banka navrhla tamní vládě, aby postupně zvýšila hranici pro odchod do důchodu z nynějších 65 na 69 let. V opačném případě hrozí prý ekonomice výrazné potíže související s vyplácením sociálních dávek. Informaci přinesla agentura Bloomberg.
Německá populace se dlouhodobě potýká s výraznými demografickými problémy. Do důchodu budou postupně odcházet ročníky narozené v 50. a 60. letech minulého století. Za výpadek těchto pracovních sil ovšem nemá tamní pracovní trh náhradu.
„Demografický vývoj v Německu staví průběžný důchodový systém kvůli klesající porodnosti a rostoucí průměrné délce života před značné problémy s financováním,“ stojí v textu zveřejněném na webu Bundesbank, což je oficiální označení německé centrální banky.
Od výpadků příjmů do státního rozpočtu Německo prý neochrání ani současné reformy důchodového systému. V současné době odcházejí Němci do důchodu v 65 letech, do roku 2030 by se tato hranice měla zvednout o dva roky.
Toto zvýšení nebude podle Bundesbanky stačit na to, aby spolková vláda mohla ponechat výši starobních důchodů na úrovni, kterou si vytyčila. Ta by zhruba od roku 2050 měla činit nejméně 43 procent průměrného příjmu. Pro zachování tohoto cíle navrhuje tedy centrální banky hranici pro odchod do důchodu na 69 letech.
Návrh ale vzhledem k blížícím se volbám v příštím roce však zřejmě nenajde politickou podporu. „Německá vláda stojí za odchodem do důchodu v 67 letech,“ uvedl mluvčí kabinetu Steffen Seibert.
Hranici pro odchod do důchodu řeší Německo pravidelně. Navzdory nepříznivému trendu ve stárnutí tamní populace však vláda kancléřky Angely Merkelové prozatím odmítla sáhnout k jejímu výraznému navýšení. V roce 2014 naopak němečtí poslanci schválili penzijní reformu, která umožní některým pracovníkům odejít namísto v 65 letech ještě o dva roky dříve.