1 Nový šéf strany

Zaorálek chce být šéfem ČSSD. Nejdřív však chce volební úspěch

NOVÉ

Témata: , , ,

Místopředseda ČSSD, ministr zahraničí a volební lídr strany Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl, že chce kandidovat na předsedu sociální demokracie. Jeho prvním plánem je ale uspět ve sněmovních volbách letos na podzim. Stranu nyní dočasně vede statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec.

Zaorálek, který půjde do voleb jako volební lídr své strany chce kandidovat na nejvyšší stranický post až po volbách. Věří v růst preferencí a chce v nich uspět. „To je můj plán, ale musím nejdříve předložit výsledek,“ řekl.

Případný mimořádný volební sjezd ČSSD by se mohl uskutečnit na jaře příštího roku, míní statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, jenž nyní stranu vede po odstoupení premiéra Bohuslava Sobotky z jejího čela. Zda by kandidoval na předsedu, ale nesdělil. Cílem je uspět v říjnových volbách do sněmovny, řekl dnes Chovanec ČTK.

„Sociální demokracie teď má jediný úkol, uspět ve volbách. Všechno ostatní je zbytečná debata pro mě,“ uvedl Chovanec. Co bude po podzimních volbách do dolní komory, bude sociální demokracie řešit až po nich, dodal.

Na dotaz na volební sjezd Chovanec řekl, že letos by se s jistotou nestihl. „Pokud bude mimořádný sjezd, tak realistický termín bude březen příštího roku,“ řekl. Volební sjezd měli sociální demokraté letos v březnu v Brně, předsednickou funkci na něm na další dva roky obhájil Bohuslav Sobotka. Stranu tedy měl vést jako lídr i do sněmovních voleb, v polovině června se ale pozice v čele strany vzdal. Důvodem byly i klesající preference nejsilnější vládní strany v předvolebních průzkumech, z nichž některé přisuzovaly ČSSD zisk jen deseti procent hlasů. Sobotka zůstal premiérem a dál vede kandidátku sociální demokracie na jižní Moravě. 

V Týdeníku Echo a EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zaorálkovi se na jihu Čech dál hroutí kandidátka. Odešli další čtyři lidé

Sobotka už nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.