Nejvyšší soud pustil z vězení Jirounka z Oleo Chemical

Nejvyšší soud pustil z vězení Jirounka z Oleo ChemicalAKTUALIZUJEME
Kamil Jirounek. Foto:

Foto: Repro Česká televize

Domov

Rozhodnutí o dovolání

Echo24

Kamil Jirounek, jenž si odpykával šest let vězení v kauze padělané směnky na 127 milionů korun, je na svobodě. Nejvyšší soud dal příkaz k jeho propuštění z výkonu trestu poté, co v úterý rozhodl o jeho dovolání, potvrdil mluvčí soudu Petr Tomíček. Jirounek se hájí tím, že nevěděl, že je směnka falešná. 

Jirounkův syn na Twitteru napsal, že „otec je konečně venku, dovolání klaplo“. Server Česká justice z výroku vyvozuje, že rozsudek byl podle Nejvyššího soudu zřejmě v extrémním nesouladu s provedenými důkazy, což však zatím nelze nijak ověřit. „Rozhodnutí je třeba opatřit podrobným odůvodněním a nejprve s ním seznámit všechny účastníky řízení. Teprve poté jej můžeme zveřejnit,“ uvedl Tomíček.

Jirounek patří k zakladatelům petrochemické firmy Oleo Chemical. Původně dostal osm let vězení, loni v prosinci mu odvolací Vrchní soud v Praze trest o dva roky zmírnil. Případ se týká falešné směnky na 127 milionů korun, s níž Jirounek nakládal. Ten si i podle obžaloby v letech 2009 a 2010 půjčil přes 96 milionů korun od spolumajitele příbramské firmy Ravak Jindřicha Vařeky staršího. Peníze prý utratil. Tato tvrzení obžaloby však nebyla prokázána a šéf petrochemické firmy Oleo Chemical byl v této části pravomocně zproštěn obžaloby.

Podle obžaloby si Jirounek poté opatřil dokumenty a falešnou směnku na 127 milionů korun, podle nichž měl Vařeka dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku koupil a chtěl peníze od Vařeky vymáhat v civilním řízení.

Jindřich Vařeka je dobrým přítelem bývalého ministra financí Andreje Babiše, který kdysi neúspěšně přišel s nabídkou odkoupit Oleo Chemical. Firma totiž vyrábí biopaliva s nízkými emisemi, Babišova biopaliva z řepky olejné naopak přestávají splňovat emisní limity Evropské unie. Jirounek tvrdí, že se sám stal obětí podvodu, pozitivnímu mediálnímu obrazu Vařeky napomáhaly v době soudního řízení i Babišovy Lidové noviny.

Čtěte také: Sedět jde nevinný člověk Jirounek

Jirounek vinu popíral, podle svých slov nevěděl, že směnka je falešná a v žádném řízení ji neuplatnil. „Vrchní soud v Praze i Krajský soud v Praze ve svých odsuzujících rozsudcích zcela ignorovaly jednoznačný fakt, že kdyby Kamil Jirounek věděl, že směnka je padělaná, nikdy by ji dobrovolně nevydal Policii ČR, nýbrž by ji zničil či jinak znehodnotil. Z chování Jirounka, který směnku zcela bezelstně a bez jakýchkoliv postranních úmyslů vydal Policii ČR, bez pochybností vyplývá, že nemohl vědět, že je směnka falešná,“ cituje Česká justice z dovolání.

Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který byl druhým obžalovaným v téže kauze. Justice ale upustila od jeho potrestání, protože dostal pět let vězení za jiný delikt. 

Jirounek figuruje také v dalších kauzách. V únoru jej Městský soud v Praze nepravomocně shledal vinným z tunelování Oleo Chemical, stejně jako další představitele firmy. Zprostil naopak lobbistu Iva Rittiga a jeho právníky. Jirounek ale za tunelování další trest navíc nedostal. V březnu se pak městský soud zabýval tím, že Jirounek údajně při sjednání úvěru 160 milionů korun uvedl nepravdivé údaje. Nepravomocně mu uložil souhrnný trest 6,5 roku vězení, verdikt ale nebyl dosud pravomocný. Jirounek i v této kauze vinu popírá. Za příčinu svých trestních stíhání dlouhodobě považuje obchodní spory.

Čtěte také: Šéf Olea Jirounek má jít na 8 let do vězení kvůli padělané směnce