1 Varování Dánsku

Tusk varoval Dány, kteří odmítli reformu Europolu

, NOVÉ

Témata: , ,

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval Dánsko, že jeho setrvání v Europolu je v ohrožení. Dánsko má s Evropskou unií vyjednanou výjimku v některých bodech policejní a justiční politiky a v prosinci Dánové v referendu odmítli zúžení spolupráce v souvislosti s reformou Europolu. To může být podle Tuska vážnou překážkou při jednáních o dohodě nad podobou nové spolupráce.

Dánové v referendu, které se konalo začátkem prosince minulého roku, odmítli některé body policejní a justiční politiky Evropské unie. O souhlas svých občanů přijmout 22 směrnic spojené s reformou Europolu žádala vláda vedená předsedou Liberální strany Venstre Larsem Lökkem Rasmussenem společně s hlavním opozičním uskupením Sociálnědemokratickou stranou. 53,1 procenta dánských občanů se vyslovilo pro zachování odstupu od policejní a justiční politiky Evropské unie, v níž má země vyjednanou výjimku.

Zmíněné směrnice se týkají například obchodu s lidmi, dětské pornografie, vymáhání dluhů či útoků hackerů.

Čtěte také: Ne, děkuji. Dánové si zachovávají odstup k EU

Odpůrci, mezi nimiž je Dánská lidová strana, jež bývá označována za populistickou, ale namítali, že pokračování spolupráce s Europolem je možné i bez uvedených změn, například uzavřením paralelních dohod.

Takový optimismus však nesdílí předseda Evropské rady Donald Tusk, který Dánsko varoval, že dosažení dohody o podobě další spolupráce s Europolem nebude vůbec snadné, dokonce je to podle něj „patrně nemožné“. Při příležitosti setkání s dánským premiérem Rasmussenem v Kodani Tusk konstatoval, že ačkoliv by unie uvítala bližší spolupráci s Dánskem, musí respektovat výsledek referenda.

Dánská lidová strana (DF), jež hlasování považuje za svůj triumf, nyní prohlašuje, že by chtěla následovat britského příkladu vyjednání nových podmínek členství a referenda o setrvání země v unii.

Čtěte také: Musí o nás Europol vědět vše? Od europoslanců má nové pravomoci

Čtěte také: Dánsko musí EU vysvětlovat zabavování majetku uprchlíků

,