1 Varování Dánsku

Tusk varoval Dány, kteří odmítli reformu Europolu

, NOVÉ

Témata: , ,

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval Dánsko, že jeho setrvání v Europolu je v ohrožení. Dánsko má s Evropskou unií vyjednanou výjimku v některých bodech policejní a justiční politiky a v prosinci Dánové v referendu odmítli zúžení spolupráce v souvislosti s reformou Europolu. To může být podle Tuska vážnou překážkou při jednáních o dohodě nad podobou nové spolupráce.

Dánové v referendu, které se konalo začátkem prosince minulého roku, odmítli některé body policejní a justiční politiky Evropské unie. O souhlas svých občanů přijmout 22 směrnic spojené s reformou Europolu žádala vláda vedená předsedou Liberální strany Venstre Larsem Lökkem Rasmussenem společně s hlavním opozičním uskupením Sociálnědemokratickou stranou. 53,1 procenta dánských občanů se vyslovilo pro zachování odstupu od policejní a justiční politiky Evropské unie, v níž má země vyjednanou výjimku.

Zmíněné směrnice se týkají například obchodu s lidmi, dětské pornografie, vymáhání dluhů či útoků hackerů.

Čtěte také: Ne, děkuji. Dánové si zachovávají odstup k EU

Odpůrci, mezi nimiž je Dánská lidová strana, jež bývá označována za populistickou, ale namítali, že pokračování spolupráce s Europolem je možné i bez uvedených změn, například uzavřením paralelních dohod.

Takový optimismus však nesdílí předseda Evropské rady Donald Tusk, který Dánsko varoval, že dosažení dohody o podobě další spolupráce s Europolem nebude vůbec snadné, dokonce je to podle něj „patrně nemožné“. Při příležitosti setkání s dánským premiérem Rasmussenem v Kodani Tusk konstatoval, že ačkoliv by unie uvítala bližší spolupráci s Dánskem, musí respektovat výsledek referenda.

Dánská lidová strana (DF), jež hlasování považuje za svůj triumf, nyní prohlašuje, že by chtěla následovat britského příkladu vyjednání nových podmínek členství a referenda o setrvání země v unii.

Čtěte také: Musí o nás Europol vědět vše? Od europoslanců má nové pravomoci

Čtěte také: Dánsko musí EU vysvětlovat zabavování majetku uprchlíků

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.