1 Volby do sněmovny

Lídrem ANO pro Hradecký kraj bude náměstkyně Dostálová

, NOVÉ

Témata: ,

Kandidátní listinu hnutí ANO pro sněmovní volby v Královéhradeckém kraji povede náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Rozhodl o tom krajský sněm ANO. Kandidátku musí ještě schválit celostátní předsednictvo hnutí ANO, sdělil dnes ČTK mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Dostálová je od loňského podzimu i krajskou zastupitelkou, což je podle ministerstva vnitra neslučitelné s její funkcí na ministerstvu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek uvedl, že Dostálovou zbaví mandátu zastupitelky, pokud ji královéhradecké zastupitelstvo samo neodvolá. Zastupitelé o tom mají jednat v pondělí. Dostálová je ale přesvědčena o tom, že zákon neporušuje a v případě odvolání z funkce zastupitelky je připravena obrátit se na právníky a případně na soud.

Dostálová byla lídrem ANO i pro loňské říjnové krajské volby, které ANO jednoznačně vyhrálo se ziskem 25 procent hlasů. Skončilo však v opozici, protože na pětičlenné koalici se domluvily ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

„Vyhráli jsme o parník, ale naši konkurenti se ještě před volbami domluvili za našimi zády a poskládali to i bez nás. O to větší motivaci mám teď uspět znovu. Věřím, že lidé nezapomněli,“ řekla ke své sněmovní kandidatuře Dostálová.

Dvojkou na kandidátce bude poslanec a lékař Pavel Plzák a trojkou místostarosta Dobrušky Petr Sadovský. Za nimi budou královéhradečtí krajští zastupitelé Eva Matyášová a Petr Koleta.

Hnutí ANO vyhrálo v hradeckém kraji i poslední sněmovní volby v roce 2013. Získalo 20,28 procenta hlasů a poslanecké mandáty pro své první tři kandidáty. Lídrem ANO byl před čtyřmi lety bývalý šéf tuzemské pobočky firmy Microsoft Ivan Pilný, za ním byli Plzák a starostka Holovous na Jičínsku Martina Berdychová. Druhá ve volbách 2013 skončila ČSSD s 18,57 procenta a dvěma mandáty, třetí byla KSČM se ziskem 14,08 procenta hlasů a dvěma mandáty.

Ostatní parlamentní strany v hradeckém kraji do čela sněmovních kandidátek zatím vysílají současné poslance. Lídrem ČSSD by měl být poslanec, starosta Náchoda a místopředseda strany Jan Birke. ODS povede poslanec a trutnovský starosta Ivan Adamec a KSČM bude mít v čele poslance a krajského zastupitele Zdeňka Ondráčka. Koaliční kandidátku KDU-ČSL a hnutí STAN povede poslanec, místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Jména lídrů zatím neoznámily TOP 09 a Úsvit-Národní koalice.

Královéhradecký krajský sněm byl v rámci hnutí ANO druhým v pořadí, své kandidáty ANO nominovalo zatím v Libereckém kraji. Až do poloviny května budou pokračovat regionální sněmy hnutí v dalších krajích. Proces primárek skončí 14. května v Ústeckém kraji, uvedl Vořechovský.

Čtěte také: Lidovci se připojili k ANO, chtějí přebytkem rozpočtu snížit dluh

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.