EET šlape jako hodinky, libuje si Babiš i po úterním výpadku

TECHNICKÉ POTÍŽE S EVIDENCÍ

EET šlape jako hodinky, libuje si Babiš i po úterním výpadkuAKTUALIZOVÁNO 3
Domov

Echo24

Přestože měl systém Elektronické evidence tržeb v úterý ráno první větší výpadek, při němž byl téměř tři čtvrtě hodiny problém odeslat data finanční správě, ministr financí Andrej Babiš si celý systém i nadále pochvaluje. V rozhovoru pro MF DNES v úterý v podvečer dokonce prohlásil, že EET šlape jako hodinky, ačkoliv nejnáročnější fáze podle něj nastane až kolem vánočních svátků.

„Ano, po technické stránce šlape jako hodinky. Kdokoliv se o tom může přesvědčit na našem webu. Průměrná odezva na úrovni centrálního systému se pořád drží pod desetinou sekundy. Takže zatím jsem spokojený, že jsme takto náročný projekt zvládli. Samozřejmě nejnáročnější bude Štědrý den a silvestr,“ pochvaluje si EET Babiš ve svých novinách.

Ministr financí přitom ve svých odpovědích ani jednou nezmínil výpadek z úterního rána, při němž celý systém zkolaboval. Přibližně tři čtvrtě hodiny měli někteří podnikatelé problém odeslat data finanční správě. Na výpadek systému EET upozornil na to na Twitteru Michal Bláha, který provozuje web HlídačEET a dlouhodobě se problematice evidence věnuje. Ten uvedl, že Generální finanční ředitelství (GFŘ) problémy nejdříve popřelo, později přiznalo technický problém na příjmové části.

„Jednalo se o technický problém na příjmové části evidence tržeb, kdy mezi 7:30 až 8:00 mohly být některé datové zprávy s evidovanou tržbou odmítány s chybovou zprávou typu 8,“ sdělila Bláhovi finanční správa, podle které byl problém vyřešen, a za vzniklé potíže se omluvila.

Podle Michala Bláhy ze serveru hlidaceet.cz se obchodníkům mezi 7,46 a 8,30 vracely hlášky „Datová zpráva nebyla zpracována kvůli technické chybě nebo chybě dat“.

Foto: FOTO: Hlídač EET/Michal Bláha

Finanční správa přitom nejdříve jakýkoliv problém odmítla. Uvedla, že prováděla upgrade systému, ale že vliv na příjem dat od podnikatelů to vliv nemělo a že chyba musela být na straně podnikatelů, potažmo pokladního zařízení. Pro serveru Echo24.cz tisková mluvčí Petra Petlachová nechtěla problém komentovat s tím, že zjišťuje podrobnosti.

Restauratéři a hoteliéři mají povinnost evidovat tržby elektronicky od 1. prosince. Za dvanáct dní ostrého provozu odeslali na servery Finanční správy zhruba 31,1 milionu účtenek, správa zároveň evidovala 1128 oznámení o nevydání účtenky. Do EET je zapojeno 40 658 podnikatelů, což odpovídá dřívějším odhadům správy.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Čtěte také: Udej hospodského. Každý pátý Čech je připraven

Další veřejná zakázka pro IBM. Vysvětlí Babiš smlouvu za 200 milionů?