Kdo se cítí na Senát? Sexuoložka, trenérka pilates i kosmonaut

Kdo se cítí na Senát? Sexuoložka, trenérka pilates i kosmonautNOVÉ
Domov

Pestré kandidátky

Pavel Baroch

Právníci, podnikatelé, pedagogové, lékaři, politici, ale třeba také známá psycholožka a sexuoložka nebo kosmonaut, který nikdy nevylétl do vesmíru. O místo v Senátu se v podzimních doplňovacích volbách tradičně utkají lidé různých profesí. A na kandidátních listinách jsou i hodně „zajímavá“ jména.

Snaha Andreje Babiše a jeho hnutí ANO mít především na pražské kandidátce co nejvíce žen vyústila v to, že ve čtyřech volebních obvodech v hlavním městě figurují čtyři ženy. Mezi nimi je i známá psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková, která se zabývá psychoonkologií, problematikou lidských vztahů nebo sexuálního chování. A která v rozhovoru pro iDnes.cz například radila ženám, aby si kupovaly vibrátor samy, protože muži mají často tendenci kupovat příliš velké.

Další ženou na pražské kandidátce Babišova ANO je Zuzana Baudyšová, ředitelka a zakladatelka Nadace Naše dítě nebo zakladatelka Linky bezpečí a Krizového centra.

„Dostala jsem od ANO nabídku,“ uvedla pro ECHO24.cz Baudyšová, která poprvé do Senátu kandidovala – neúspěšně – před šesti lety za Evropské demokraty. „Uvědomila jsem si, že z platformy neziskového sektoru nejsem schopná prosadit určité věci, například nedokonalosti v ochraně dětí,“ zdůvodnila Baudyšová své rozhodnutí znovu kandidovat do horní komory parlamentu.

Trénovala Clintonovu dceru

Zajímavé ženské jméno má na kandidátce jednoho pražského obvodu i TOP 09. Renata Sabongui má nevlastního otce Egypťana, několik let v dětství prožila v Káhiře. Věnuje se baletu. Když učila na baletní akademii v USA, patřila mezi její žačky i dcera prezidenta Clintona Chelsea. Na seznamu svých žáků má rovněž současného kambodžského krále Norodoma Sihamonia. Ve svém životopise píše, že provozuje i kurzy pilates a jako jediná Evropanka má licenci od jednoho z nejslavnějších učitelů pilates Rona Fletchera.

V Pelhřimově za TOP 09 kandiduje známý „zpívající právník“ Ivo Jahelka, který do kampaně vstoupil s novým songem „Buď zdrávo, právo“. Jeho refrén zní: „Buď zdrávo právo, když se s tebou smlouvá – nedbalost zákony neomlouvá...“ V Praze za TOP 09 kandiduje i někdejší předseda Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík, zakladatel nové politické strany LES.

Sociální demokraté nasadili v jednom pražském obvodu Oldřicha Pelčáka, který se spolu s Vladimírem Remkem připravoval ve Hvězdém městečku v SSSR na let do kosmu. Nakonec ale dostal přednost Remek, pozdější europoslanec za KSČM a současný velvyslanec v Moskvě.

Za ODS kandiduje v Praze první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, ve Strakonicích někdejší ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek a v Brně úspěšný basketbalový trenér Jan Bobrovský.

Kritička dálnic v Senátu?

Na pražské kandidátce Úsvitu přímé demokracie je advokát Karol Hrádela, který například zastupoval u Ústavního soudu skupinu senátorů domáhajících se zrušení zákona o církevních restitucích. A v Královéhradeckém obvodu nasadil Tomio Okamura bývalého velitele vzdušných sil Ladislava Minaříka.

KDU-ČSL, Strana zelených a Piráti vysílají v jednom pražském obvodu do senátních voleb bývalého policejního vyšetřovatele Václava Lásku. V Praze za lidovce a zelené kandiduje i někdejší rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. V Brně za Stranu zelených a Piráty kandiduje Miloslava Pošvářová, která je známá kritičkou toho, jak se v Česku staví dálnice. KDU-ČSL a zelení v Přerově nominovali někdejší senátorku a zástupkyni ombudsmana Jitku Seitlovou.

Za Svobodné kandiduje v Olomouci známý filmový historik, publicista, scenárista a pedagog Pavel Taussig.

Samostatnou kapitolou jsou současní členové vlády, kteří usilují o senátorský post. Mezi ně patří Jiří Dientsbier a Marcel Chládek z ČSSD, kteří křeslo v horní komoře parlamentu obhajují, a Antonín Prachař z ANO.