Slavík a Ortel. Lucie Bílá odsoudila Bangu. „Některé věci se říkají jen v soukromí“

Kontroverzní soutěž

Slavík a Ortel. Lucie Bílá odsoudila Bangu. „Některé věci se říkají jen v soukromí“NOVÉ 1
Panorama

Echo24

Ocenění v soutěži Český slavík pro hudební kapelu Ortel, jejíž zpěvák má neonacistickou minulost, a která se netají extremistickými postoji, vzbuzuje nadále vášně. Po druhém místu v kategorii skupin získal „stříbro“ i zpěvák Tomáš Ortel. Hudebník Radek Banga z Gypsy.cz odešel s pískotem na protest ze sálu, stejně jako Iva Pazderková. Bangovo gesto a následné tvrdé vyjádření na Facebooku odsoudila vítězka Českého slavíka Lucie Bílá.

„Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí,“ myslí si osmnáctinásobná slavice Lucie Bílá. Své vyjádření řekla pro Blesk.

Její kolegyně Lucie Vondráčková, která se umístila na druhém místě, ocenění Ortelu také nevadí: „Je dobrá pestrost v životě i umění a je potřebná. Berme trochu život s nadhledem a s humorem.“

Velmi ostře se proti atmosféře při předávání ceny vyslovil Radek Banga z Gypsy.cz, když na Facebooku napsal: „Jak je možné, že evidentní projev nacismu byl nejen tolerován, ale on byl naprosto přehlídnut?“ ptá se na Facebooku Banga. „Ortel si s celým českým národem vytřel zadek. A já tam stojím, pískám a jsem svědkem toho, jak 99% sálu tleská. Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců – ČEMU JSTE TLESKALI? Já vám řeknu čemu – TLESKALI JSTE NACISTŮM,“ dodává.

Ze sálu odešla i Iva Pazderková, která později Blesku řekla: „Já jsem v tu chvíli odešla ze sálu, abych vydýchala, že je naše společnost nastavena tak černobíle. Zamrzelo mě, že je pro lidi jednodušší podporovat negaci a agresivní řešení.“

Méně radikální řešení zvolila Marta Jandová: „Taky jsem netleskala. Nelíbilo se mi, když z jeviště zaznělo, že jsou lidé, co dělí společnost. Je to právě Ortel, který tu společnost dělí. Žijeme ve světě, kde je čím dál víc nenávisti, a on se svou kapelou přilévá olej do ohně,“ uvedla pro Blesk.