1 Kontroverzní soutěž

Slavík a Ortel. Lucie Bílá odsoudila Bangu. „Některé věci se říkají jen v soukromí“

NOVÉ

Témata: , ,

Ocenění v soutěži Český slavík pro hudební kapelu Ortel, jejíž zpěvák má neonacistickou minulost, a která se netají extremistickými postoji, vzbuzuje nadále vášně. Po druhém místu v kategorii skupin získal „stříbro“ i zpěvák Tomáš Ortel. Hudebník Radek Banga z Gypsy.cz odešel s pískotem na protest ze sálu, stejně jako Iva Pazderková. Bangovo gesto a následné tvrdé vyjádření na Facebooku odsoudila vítězka Českého slavíka Lucie Bílá.

„Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí,“ myslí si osmnáctinásobná slavice Lucie Bílá. Své vyjádření řekla pro Blesk.

Její kolegyně Lucie Vondráčková, která se umístila na druhém místě, ocenění Ortelu také nevadí: „Je dobrá pestrost v životě i umění a je potřebná. Berme trochu život s nadhledem a s humorem.“

Velmi ostře se proti atmosféře při předávání ceny vyslovil Radek Banga z Gypsy.cz, když na Facebooku napsal: „Jak je možné, že evidentní projev nacismu byl nejen tolerován, ale on byl naprosto přehlídnut?“ ptá se na Facebooku Banga. „Ortel si s celým českým národem vytřel zadek. A já tam stojím, pískám a jsem svědkem toho, jak 99% sálu tleská. Ptám se mých kolegů, zpěváků, moderátorů, herců, sportovců – ČEMU JSTE TLESKALI? Já vám řeknu čemu – TLESKALI JSTE NACISTŮM,“ dodává.

Ze sálu odešla i Iva Pazderková, která později Blesku řekla: „Já jsem v tu chvíli odešla ze sálu, abych vydýchala, že je naše společnost nastavena tak černobíle. Zamrzelo mě, že je pro lidi jednodušší podporovat negaci a agresivní řešení.“

Méně radikální řešení zvolila Marta Jandová: „Taky jsem netleskala. Nelíbilo se mi, když z jeviště zaznělo, že jsou lidé, co dělí společnost. Je to právě Ortel, který tu společnost dělí. Žijeme ve světě, kde je čím dál víc nenávisti, a on se svou kapelou přilévá olej do ohně,“ uvedla pro Blesk.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.