Poslední pokus neuspěl. Důchody ani mzdy si Řecko nesníží

Řecká krize

Poslední pokus neuspěl. Důchody ani mzdy si Řecko nesnížíAKTUALIZOVÁNO
Ekonomika

Echo24

Vyjednavači řecké vlády předložili na víkendových jednáních s mezinárodními věřiteli v Bruselu požadované dodatečné návrhy pro dohodu o uvolnění zbytku záchranného úvěru pro Řecko. Řekl to v neděli činitel řecké vlády. Dodal, že Atény nikdy nepřijmou klíčové požadavky věřitelů na snižování důchodů a mezd a na zvýšení daně z přidané hodnoty na dodávky elektrické energie. Tento přístup se ale nelíbí mezinárodním věřitelům, kteří v neděli večer oznámili, že poslední pokus o dohodu tak neuspěl.

To se ale ještě v neděli odpoledne řecký vládní činitel pro Reuters holedbal tím, že řecká delegace je připravena dosáhnout vzájemně prospěšného řešení. Podle něj řecký tým předložil dodatečné návrhy, které údajně plně pokrývají otázku celkových deficitů a primárních přebytků veřejných financí. Jsou to „návrhy, které otevírají cestu ke konečné dohodě pokrývající všechny tři pilíře – fiskální politiku, financování a ekonomický růst“, řekl. 

To ale odmítá Evropská komise, která dnes konstatovala, že konečné rozhodnutí ohledně uvolnění dalších peněz zadluženému Řecku bude na ministrech financí zemí platících eurem. 

 „Předseda (komise Jean-Claude) Juncker učinil tento víkend, v úzké součinnosti s experty komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) poslední pokus nalézt s (řeckým) premiérem Alexisem Tsiprasem řešení, které by umožnilo pozitivní zhodnocení (řeckého plánu) na zasedání euroskupiny ve čtvrtek 18. června,“ uvedla Evropská komise podle agentury Reuters. „Určitý pokrok sice nastal, jednání ale neuspěla, protože přetrvává značný rozdíl mezi řeckými plány a společnými požadavky komise, ECB a MMF,“ dodala. „Řecké návrhy navíc zůstávají neúplné. Vzhledem k tomu se další diskuse uskuteční na zasedání euroskupiny,“ píše se ve sdělení výkonného orgánu EU.  

Čtěte více: Konec tabu. Eurozóna otevřeně jednala o bankrotu Řecka

Řecká delegace v sobotu odpoledne v Bruselu obnovila jednání s představiteli věřitelů ve snaze dohodnout se na opatřeních, která musí Atény přijmout, aby získaly zbylých 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z prodlouženého záchranného programu. Bez získání těchto peněz do konce června Řecku hrozí, že nebude schopno uhradit Mezinárodnímu měnovému fondu splatný dluh v částce 1,6 miliardy eur. 

Řecký premiér Alexis Tsipras svému vyjednávacímu týmu před jeho odletem do Bruselu řekl, že je ochoten uzavřít s mezinárodními věřiteli „obtížný kompromis“. Ten ale podmínil tím, že věřitelé zmírní zadluženost Řecka na „udržitelnou“ úroveň. 

Napětí mezi Řeckem a věřiteli prudce vzrostlo poté, co delegace MMF ve čtvrtek kvůli neshodám opustila jednání s řeckými představiteli v Bruselu, evropští činitelé se však zasadili za další jednání. Německý vicekancléř Sigmar Gabriel ale v komentáři pro nejčtenější německý list Bild napsal, že Evropě dochází s Řeckem trpělivost a že nad zadluženou zemí se už rýsuje „stín odchodu z eurozóny“. 

Čtěte více: Něco zaplatíme, ale snižte nám dluh, vzkázalo Řecko